YouTube Videolarına GIF Olarak Paylaşma Özelliği Geliyor

YouTube Videolarına GIF Olarak Paylaşma Özelliği Geliyor

Popüler video platformu YouTube bir önceki gün yılın en trend video ve müzik kliplerini açıkladığı YouTube Rewind 2014 etkinliğinden hemen sonra yeni bir özelliği ile daha gündeme geldi. YouTube tarafından resmi bir açıklama olmamasına rağmen bulunan 2 kanal üzerinde GIF paylaşımı testleri yapan YouTube'un kısa bir süre sonra videoları GIF olarak paylaşma özelliğini getirmesi bekleniyor.

YouTube üzerindeki beğendiğiniz videoları arkadaşlarınız ile paylaşmak istediğiniz zaman ''Paylaş'' butonuna bastığınızda ilk olarak karşınıza sosyal medya platformlarının ikonları çıkıyor. Buradan istediğiniz sosyal medya platformunu seçerek kolayca istediğinizde paylaşım yapabiliyorsunuz. Hemen üstündeki menüden ''Embed'' kısmına geçerek videoyu farklı bir site veya sayfada gömülü olarak paylaşmanız gereken kodu alabiliyorsunuz. Son seçenekte ise videoyu istediğiniz kişiye e-posta olarak bir mesaj ile birlikte gönderebiliyorsunuz. Bu paylaşım seçeneklerine yakın zamanda GIF olarak paylaş özelliği de eklenecek gibi duruyor.

Good Mythical Morning ve The Idea Channel kanallarına girerek istediğiniz bir videoyu seçip paylaşa tıkladığınızda siz de GIF paylaşım ayarlarını görebiliyorsunuz. Videoların içerisinden 6 saniyelik GIF'ler oluşturarak paylaşmanızı sağlayan bu özellik sayesinde videoların en komik anlarını GIF haline dönüştürüp alt ve üst kısımlarına yazı ekledikten sonra hemen paylaşabiliyorsunuz. Videonun GIF'leştirmek istediğiniz aralığını belirleyip alt ve üst yazılarını ekledikten sonra ister direkt YouTube linki olarak isterseniz de embed kodunu alarak paylaşabiliyorsunuz.

Oldukça ilgi çekebileceğini düşündüğüm GIF özelliği sayesinde kullanıcıların YouTube üzerindeki etkileşimlerinin artacağını düşünüyorum. Fakat bu tür GIF'ler genelde eğlence amaçlı kullanıldığından YouTube'u üzerinde de büyük gırgırlar dönmeye başlayabilir. Kim bilir belki de Google'ın istediği de budur.

Yukarıdaki kanallara giderek YouTube test aşamasında olduğu GIF paylaşımı özelliğini siz de deneme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca YouTube'u Android, iOS ve Windows Phone'larınız da kullanmak için aşağıdaki bağlantılardan YouTub'u indirebilirsiniz.

Facebook'a Dislike Butonumu Geliyor?

YORUMLAR