YouTube: Yeni Telif Hakkı Yasası İfade Özgürlüğüne Darbe Vuracak

YouTube: Yeni Telif Hakkı Yasası İfade Özgürlüğüne Darbe Vuracak

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, Avrupa Birliği’nin telif hakları konusunda yaptığı yasa değişikliğinin platformdaki içeriklere ağır bir darbe vuracağını söyledi.

Avrupa Birliği Telif Hakkı Yönetmeliğinin 11. ve 13. maddeleri, geçtiğimiz haziran ayında Brüksel’deki yetkililer tarafından onaylanmıştı. 

Buna göre, YouTube, Google, Facebook ve Twitter gibi küresel internet devleri, makale, fotoğraf ve video olmak üzere kullanıcılar tarafından oluşturulan tüm içeriklerin telif haklarını ihlal edip etmediğini belirlemek için filtreleme yöntemini kullanacak. İhlal yapan tüm içerikler ise otomatik olarak kaldırılacak.

Popüler video paylaşım platformu YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki, yayınladığı bir blog yazısında, telif hakkının korunmasını hedefleyen 13. maddeyi şu sözlerle eleştirdi:

“13. madde, içerik üreticilerinden günlük kullanıcılara kadar milyonlarca insanın hareket alanını daraltırıyor ve YouTube ekosistemine zarar veriyor. Bu yasanın uygulanmasını takiben yüzbinlerce iş risk altında olacak”

YouTube CEO'su Susan Wojcicki

YouTube CEO'su Susan Wojcicki

Wojcicki, söz konusu maddenin platformdan geçim sağlayan insanlara ağır bir darbe indireceğini ve kullanıcıların kendilerini özgür biçimde ifade etmelerine engel olacağını söyledi.

Uzun bir süredir tartışmaların merkezinde yer alan 13. madde, videoların yanı sıra parodileri ve “memes” denilen fotoğraf üzeri yazı alıntılarını da hedef alıyor. Nitekim YouTube’un en büyük endişesi de bu olsa gerek.

Yaygın olarak “memes yasağı” olarak anılan 13. madde, bu haliyle internetin özgür konuşma ortamını önemli ölçüde kısıtlayabilir. 

Örneğin; söz konusu yasa maddesi gereğince yukadaki videolara benzer içerikleri bundan sonra YouTube'da görmemiz pek mümkün olmayabilir.

Bu yılın başlarında aralarında World Wide Web'in (Dünya Çapında Ağ) mucidi olarak tanınan İngiliz bilgisayar bilimi profesörü Tim Berners-Lee ve Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wale gibi isimlerin olduğu 70’in üzerinde internet lideri, yasa değişikliğine karşı açık bir mektup yazmıştı.

Mektubun arkasındaki isimler, telif haklarını koruyan yasaların gerekliliğine inandıklarını söylüyorlar, ancak otomatik tarama yönteminin yasayı uygulamak için doğru bir yol olmadığını savunuyorlar.