YouTube'a Erişim Yasağı Kalkıyor mu?

YouTube'a Erişim Yasağı Kalkıyor mu?

Anayasa mahkemesi geçtiğimiz aylarda erişime kapatılan YouTube'un engellenmesini hak ihlali olarak buldu. Karar Türk basını kadar dünya basınında da yankı buldu. Peki YouTube erişime ne zaman açılacak?

Türkiye'de erişime engellenen siteleri biz duyduğumuzda artık normal karşılıyoruz, ama hukuku farklı algılayan uluslar duyduğunda şaşkınlık içinde karşılıyorlar. Yolsuzluklara ilişkin ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından Mart sonunda erişime kapatılan YouTube, anayasa mahkemenin bu kararı ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak yorumlamasının ardından yeniden erişilebilir olacak. Ancak engelin ne zaman kalkacağına dair bir açıklama henüz yapılmadı. Karar BBC tarafından sosyal medyaya cephe alan hükümeti hiçe saymak olarak yorumlandı. Erişim yasaklarının kullanıcıları engellemeye yaramadığının farkında olan dış basın, bu tür kısıtlamalarla hükümetin kendince önlemler aldığını fakat bunun güvenilirliğine gölge düşürdüğünü açıkça söylüyor. 

Türk usulü erişim yasakları öldürmüyor, onun yerine güçlendiriyor; teknik bilgiye sahip olanları güldürürken, konuya hakim olmayanları DNS, VPN gibi kavramları öğrenip daha bilinçli bir kullanıcı olmaya yönlendiriyor. Ekip olarak sevinsek mi üzülsek mi, bilemedik.

iPhone ve iPad'de DNS Değiştirme

Ücretsiz VPN Servisi VPN Gate ile Engelli Sitelere Giriş

Yandex'ten YouTube Engeline Karşı Pratik Çözüm

YORUMLAR