YouTube'da 360 Derece Canlı Video Akışı ve 3B Ses Devrimi

YouTube'da 360 Derece Canlı Video Akışı ve 3B Ses Devrimi

Video paylaşım sitesi YouTube, gerçeğe biraz daha yakınlaşmamızı sağlayacak 360 derecelik canlı video akışı ve mekansal ses özelliğini duyurdu.

İlk olarak Mart 2015'de 360 derecelik videolara destek vereceğini duyuran YouTube, müzisyenler, sporcular ve markaların yaratıcılıklarını teknoloji ile birleştireceği bir ortam sağlayacağının sinyallerini vermişti. Bugün ise YouTube Ürün Müdürü Neal Mohan yaptığı açıklamada, "Bugünün çocukları artık uzakta olsalar bile bir basketbol maçı ya da konser deneyimine rahatlıkla erişebilecekler." ifadelerini kullandı.

Pilot Yayın Coachella Festivali'nde

Sektörde öncü olmak için önemli adımlar atan platform, 360 derece canlı video akışı ve mekansal ses devriminin pilot yayınını da 22-24 Nisan tarihlerinde Coachella Festivali'nde yapacak. 360 derecelik yayın akışı ile festivali doğrudan ayağımıza getirecek girişim, eşsiz bir konser deneyimi yaşamamız için de mekansal sesleri derinden dinlememizi sağlayacak. Bu sayede gerçek hayatta algıladığımız derinlik, mesafe ve yoğunluğu hissedebileceğiz. (YouTube'un önerdiği bu çalma listesini Android cihazlarınızda dinleyebilirsiniz.)

Fiziksel Uzaklıklara Elveda

YouTube'un Ürün Müdürü Neal Mohan, çocukluğuna atıfta bulunarak başladığı duyuruda, "Çocukken en sevdiğim basketbolcu Magic Johnson idi. Onun oyununu bizzat izlemek istedim ama ne yazık ki şansım olmadı. Bir spor müsabakası, bir konser ya da aile toplantısında hepimiz bir yerde olmak isterdik. Ama bugün, sanal gerçeklik ve 360 derece görüntü ile hepimiz bu yerlerde ve önemli anlarda orada olabiliriz." dedi.

Canlı yayın yapmak isteyen kullanıcıların 360 derece çekim yapabilen bir kameraya ve yüksek hızda internete sahip olması gerektiğini de belirtelim. Bu alanda geliştirilen ürünlerin fiyatları 17 bin doları bulabiliyor ve teknolojinin ucuzlayıp evimize girmesi için birkaç yıl bekleyebiliriz.

Youtube, 360 Derecelik Canlı Yayınlar Yapmaya Hazırlanıyor

YouTube Şu An Bir Çöpçatanlık Sitesi Olabilirdi

YORUMLAR