YouTube'tan Teröre Karşı Büyük Adım

YouTube'tan Teröre Karşı Büyük Adım

YouTube bugün yaptığı açıklama ile terör içerikli videolarla mücadele etmek için dört adımdan oluşan yeni planını açıkladı. Google'ın sahip olduğu video oynatma platformu, yeni planı ile yüklenen videoları kaldırmakla birlikte, bunların yüklenmesini dahi engellemeye çalışacaklarını belirtti.

Google'ın genel hukuk danışmanı Kent Walker; "Terörizm, açık toplumlara yapılan bir saldırıdır ve şiddetin, nefretin neden olduğu bir tehdit hepimiz için sorundur. Google ve YouTube çözümün bir parçası olma kararlılığındalar. Çevrimiçi şiddet aşırılıklarının sorunuyla mücadele etmek için hükümet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum gruplarıyla birlikte çalışıyoruz. Hizmetlerimizde terörist içerik için yer bulunmamalı"dedi. YouTube'un aldığı dört adımlı kararlar ise şöyle açıklandı:

Aşırılık ve terörle ilgili videoların tanımlanmasına yardımcı olmak için teknolojinin kullanımını artırın. YouTube, son altı ay içinde kaldırdığı terörle ilgili içeriğin yüzde 50'sinden fazlasını bulmak ve değerlendirmek için video analiz modelleri kullandı ancak artık öğrenebilir yapay zekalara yeni "içerik tanımlamaları" öğreterek, daha etkin bir şekilde çalışmaları sağlanmalı. 

- YouTube'un Güvenilir İşaretçi (Trusted Flagger) programında halihazırda bulunan 63 kuruluşun yanı sıra yeni 50 STK eklenecek. Bugüne kadar bireysel olarak videoları tehlikeli olarak işaretleyen kişilerden farklı olarak Güvenilir İşaretçi programında yer alan kuruluşlardan gelen işaretlemelerin %90 oranında doğru çıktığı da belirtildi.

- YouTube kurallarını açıkça ihlal etmese de dini hakaret içeren ya da üstüncül (ırkçı) içerikler barındıran videoların YouTube'tan para kazanması engellenecek.

"Yönlendirme Yöntemi"ni Avrupa çapında daha yaygın bir şekilde uygulamak için Jigsaw ile birlikte çalışılacak. Bu, potansiyel DAEŞ üyelerine ulaşmak ve onları anti-terörist videolara yönlendirmek için hedefli çevrimiçi reklamcılığın kullanılmasıdır. Potansiyel teröristlere bugüne kadar reklamları olağandışı yüksek bir oranda tıklattık ve teröristlerin işe alım mesajlarını baltalamak için o videolara geçilmesi imkansız uzun videolar yerleştirdik. Önümüzdeki dönemde de bunu daha sıklaştırarak gerçekleştireceğiz.

Facebook Çevrimiçi Terörün Kökünü Kazımaya Kararlı

Facebook, Teröristler İçin En Tehlikeli Bölge Olacak!

Sosyal Medya Şirketlerine Teröre Destekten Dava Açacaklar

YORUMLAR