YouTube'un İçerikleri Kontrol Edecek Yapay Zekası Devrede

YouTube'un İçerikleri Kontrol Edecek Yapay Zekası Devrede

YouTube'a yüklenen videoların içeriklerini kontrol edecek ve yayın politikasına aykırı olanları daha yükleme esnasında ayıklayacak olan bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışan Google, sonunda bu sistemi devreye aldı.

Google, birkaç ay önce YouTube üzerinde yayınlanan videoların içeriklerini kontrol edecek, özellikle terörist içerikleri olan videoları tespit edebilecek bir yapay zeka sistemi üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Makine öğrenimi sistemiyle çalışacağını söylediği yapay zekanın, her videodan yeni şeyler öğrenerek kendini geliştireceği ve en doğru algılama sistemine ulaşaçağı da belirtilmişti.

Şirket tarafından yayınlanan ayrıntılı bir blog yazısıyla sistemin nasıl işlediği anlatılırken, uygulamaya alınan sistemin insanlara göre yüzde 75 daha iyi sonuçlar verdiğinin altı çizildi. Yine insanlara göre iki kat daha hızlı çalışan yapay zeka, böylece aynı anda daha fazla video inceleyerek, YouTube'un daha güvenilir bir video oynatma platformu haline gelmesini sağlayacak.

Geçtiğimiz aylarda terörizm destekçisi videolarda reklam oynattığı gerekçesi ile büyük şirketler tarafından topa tutulan YouTube, yaşadığı gelir kaybından sonra daha etkili bir sistem geliştirme kararı almıştı. Video politikasını da daha sert hale getiren internet sitesi, böylece YouTube üzerinde yayınlanan videoların kötücül içeriklere sahip olmasını engellemeye çalışacağı da duyurmuştu.

YouTube, Spam Yorumlara Karşı Önlem Alıyor

YouTube, Medya Araçlarını Kaldıracak!

YouTube’dan Anti-Aşırı İçerik Özelliği!

YORUMLAR