Yük Gemisi İstanbul Boğazı'ndaki Yalıya Neden Çarptı?

Yük Gemisi İstanbul Boğazı'ndaki Yalıya Neden Çarptı

7 Nisan'da dümeni kitlenerek Beylerbeyi'nde bulunan ve İstanbul'un en nadide yapılarından birisi olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan Malta bandıralı gemi, gündemi bir hayli meşgul etmişti. Gemi kaptanı ifadesinde, "Motor durmuştu maalesef, sığ alana gidemedim, o eve çarptım" dedi.

Salih Efendi Yalısı'na çarpan 225 metre boyundaki "Vitaspirit” adlı yük gemisinin arıza nedeni belli oldu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızır Reis Deniz, “Geminin 5 numaralı silindir kaverinin çatlaması sonucu, soğutma suyunun eksilmesi nedeniyle hararet yükseldi ve motor arızası oluştu. Motorun stop etmesi sonucu gemiye hâkim olunamadı ve kaza meydana geldi” dedi.

Yunan bir armatörün sahibi olduğunu geminin kaptan ve iki personeli, 'deniz kaza raporunun' hazırlanması için adliyeye çağırıldı. Gemi kaptanı Edgardo Deseo, baş mühendis Adalla Diarico ve dümenci Samente Jervy Toledo, kazanın ardındaki bilinmeyenleri mahkeme heyetine anlattı. 

boğazdaki yalıya çarpan gemi

Gemi kaptanı Filipinli Edgardo Deseo, tercüman eşliğinde verdiği ifadesinde, "Olaylar 15.20 sıralarında başladı. Baş mühendis dahili telefonla beni aradı. Bana ‘motorda bir problem var’ dedi. Ben de ona ‘dar bir boğazdan geçiyoruz, bir şeyler yapmalıyız. Duruma müdahale et’ dedim. Biz seyrederken geminin devrinin düştüğünü gördüm" dedi.

Bunun üzerine klavuz kaptan ile demir atmaya karar verdiklerini söyleyen Deseo, Baş tarafta bekleyen ekibe de "hazır olun, demir atacağız" dediğini belirterek, "Gemi sancak tarafına doğru dönmeye başladığı için demir atmaktan vazgeçtim. Böyle bir durumda demir atmak çok tehlikelidir. Çünkü su derinliği 60 metre olduğu için demir atılır ise demiri kaybetme olasılığı var. Demir tutar ise de gemi sancak tarafına doğru dönmeye başlayacak. Sancak demirini bırakırsanız gemi dönmeye başlayacak ve konum itibarı ile sahile çarpacak. O zaman çok daha büyük hasar olacak" ifadelerini kullandı.

Deseo, amacının 4 metre sığ alanda gemiyi karaya oturtarak zararı minimum düzeyde tutmak olduğunu söyledi. "Motor durmuştu maalesef, sığ alana gidemedim, o eve çarptım. Demir atsaydım çok daha fazla zarar oluşacaktı" diyen gemi kaptanı, "Ben 5 Haziran 2017 tarihinden itibaren bu gemide çalışmaya başladım. Gemideki boğaz haritası en son güncellenmiş haritadır. Geçtiğim ay da boğazdan bir defa geçtim. Boğaz geçişi hakkında çalışmam olmuştur. Gemide çalıştığımdan bu yana gemide hiçbir arıza olmamıştır” dedi.

Gemide dümenci olarak çalışan Samente Jervy Toledo ise, motor devrinin düşmesi üzerine müdahale ettiklerini ancak akıntının çok güçlü olması sebebiyle geminin yanıt vermediğini söyledi. 

Her üç personel ifadelerinin ardından gemiye geri döndü.

YORUMLAR