Yunuslar Televizyon Karşısında Vakit Geçirmekten Hoşlanıyorlar

yunus televizyon izleme 1

Beyinleri yokmuş gibi televizyon izlemek sadece insanlara özel bir durum gibi görünse de yapılan yeni bilimsel çalışmalar, yunusların da televizyon izlerken beyinlerini bir yana bıraktıkları ve televizyon izlemekten zevk aldıklarını ortaya koydu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Key Lago kentinde bulunan Yunuslar ve Deniz Memelileri Müdahale Merkezi, yunuslar üzerinde ilginç bir deneyin altına imza attı. İçerisinde 11 afalina ve 5 pürüzlü dişli yunus bulunan havuzun çevresine televizyon ekranları yerleştirildi ve yunusların hareketleri izlenmeye başlandı. 

Zoo Biology isimli akademik dergide yayınlanan araştırmada aktarılan göre, yunuslara televizyonlardan Sir David Attenborough tarafından hazırlanan Planet Earth belgeseli ve herkesin çok sevdiği SüngerBob KareŞort çizgi dizisi izletilmeye başlandı. Televizyonların açılmasından sonra yunusların hareketlerini incelemeye alan bilim insanları, ortada çeşitli garipliklerin olduğunu fark ettiler. Saldırganlık (kafa ya da çeneyle gösterilen), ilgi gösterme (çenelerini yada kafalarının arkasındaki yumuşak bölümü kaldırarak) ve baloncuk çıkarma gibi hareketler sergileyen yunusların, daha önce böyle alışkanlıkları olmadığı söylenenler arasında yerini aldı.

yunus televizyon izleme

Yunuslar insanlar gibi televizyon izliyorlar

Hayvanların televizyonda gördüklerini anlamaktan uzak olduklarını dile getiren bilim insanları, buna rağmen çoğunun bazı görsellere daha fazla ilgi duydukları belirtildi. “Pürüzlü dişli ve afalina türü yunusların benzer oranlarda televizyon izlediler; ancak pürüzlü dişli yunuslar, kabarcık çıkarma ya da ilgi gösterme gibi davranışları, afalinalardan daha fazla yaptılar” diyen araştırmacılar, “Afalinalar arasında, erkekler televizyonu daha uzun süre izlediler ve duygusal olarak daha fazla tepki gösterdiler. Pürüzlü dişli yunusların erkekleriyse kadınlara göre daha saldırgan davranışlar gösterdiler ama  bu farklar çok ileriye gitmedi” açıklamasını yaptılar. 

Çalışmanın sonucundaysa yunusların en az insanlar kadar televizyon başında geçirdikleri süreyi umursamadıkları, SüngerBob ve Planet Earth izlemekten bıkmadıkları ifade edildi. İnsanlarla bu yönden yunuslar arasında oldukça önemli benzerlikler olduğunu kaydeden bilim insanları, hiç akla gelmeyecek bir detayı ortaya çıkarmış oldular.