Yurt Dışı Telefonların Kayıt Ücretleri Dudak Uçuklatıyor

Bildiğiniz üzere 2019'a girmeden birkaç hafta öncesinde yurt dışı telefonların kayıt ücretine zam gelmiş ve 500 TL'ye çıkmıştı. Ancak o ücrete bir kez daha zam geldi ve artık yurtdışı telefon kayıt ücreti için oldukça yüklü bir ödeme yapmanız gerekiyor.

2018 yılına kadar 150 TL civarında olan yurt dışı telefon kayıt ücreti, Aralık ayında nedeni açıklanmadan zamlandı ve 500 TL'ye yükseltildi. Bu konuda herhangi resmi bir açıklama yapılmamış ve kullanıcılar zammın şokunu atlatamamışken bir zam daha yapıldı ve 1 Ocak 2019'dan sonra kayıt ücreti 618 TL oldu.

Artık telefonu aldığınız miktarın bir bölümü kadarını da kayıt ücreti olarak vermeniz gerekiyorken, bu zamlar sonrasında yurt dışından telefon getirmenin popüleritesini yitireceği düşünülüyor. Vatandaşlar ülke pazarına yönlendirilmek isteniyorken, pek çok kişinin yurt dışından telefon alma hayali suya düşmüş gibi görünüyor.

ABD'den iPhone XS Almak Hala Daha Karlı

Ancak iPhone XS gibi ülkemizde uçuk fiyatlara satılan telefonları yurt dışından getirmek hala karlı olabilir. Örneğin; ABD'de 999 dolardan (günümüz kuruyla 5425 TL) satışa sunulan iPhone XS'i kayıt ettirmek için 618 lira daha ödediğiniz zaman 6043 TL gibi bir para cebinizden çıkmış oluyor. iPhone Xs'in ülkemizdeki fiyatı ise 9300 TL'den başlıyor. Yani bazı telefonlar için yurt dışı hala iyi fikir olabilir.

Yurt dışı telefon kayıtlarına getirilen bu zamlar hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!