Yurt Dışından Aldığınız Telefonları Kendiniz Kayıt Edin

Yurt Dışından Aldığınız Telefonları Kendiniz Kayıt Edin

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt işlemleri pek çok kullanıcının kafasını karıştıran ve uğraştıran işlerden bir tanesiydi. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Binali Yıldırım’ın bilgilendirmesiyle birlikte 1 Kasım, yani bugünden başlayarak getirttiğiniz telefonların kaydını kendiniz gerçekleştirebileceğiniz ortaya çıktı.

Özellikle mobil alanda akıllı telefon devriminden sonra yurt dışından talep edilen cihazlara olan talebin arttığını belirten Binali Yıldırım, kayıt sorunlarının daha kolay çözülmesi ve yığılmaları engellemek için bu çözüme gittiklerini açıkladı. Kaçak telefonlara karşı etkin bir çözüm olarak görülen kayıt uygulamasında bildiğiniz gibi 100 liralık bir harç bedeli de ödemeniz gerekiyor.

Turkiye.gov.tr adresinden IMEI kaydınızı gerçekleştirmenize imkan tanıyan bu internetten telefon kaydı uygulamasında bahsettiğimiz 100 liralık bedel yine tahsil ediliyor. E-devlet şifreniz varsa giriş yaparak hemen getirttiğiniz cihazınızı kayıt ettirebilirsiniz yahut en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi hemen alabilirsiniz.

Not: Kanuna göre telefonunuzu kayıt ettirmek için, pasaportunuzla yurtdışına gittiğinize ve döndüğünüze dair giriş-çıkış damgalarının tam olması gerekiyor.

YORUMLAR