Yurt Dışından Gelen Kitaplara Vergiyi Bir Tweet Kaldırttı

Twitter Retweet

Yurt dışından sipariş ettiği bir kitaba ödediği gümrük vergisine tepki gösteren ve bu tepkisini bir tweet atarak paylaşan Profesör Yılmaz Esmer’ın paylaşımı büyük etki yarattı. Bu tweet üzerine harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurt dışından kargo yoluyla gelen kitaplara vergi muafiyeti getirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapan Profesör Yılmaz Esmer, geçtiğimiz aralık ayında yurt dışından sipariş verdiği bir adet kitaba gümrük vergisi ödedi ve hemen ardından attığı bir tweet’te, “Takipçilerimden ilk kez bir retweet rica ediyorum. Ülkemizde, dışarıdan ısmarladığınız bir adet mesleki kitaba bile gümrük vergisi alınıyor. Akademik konumla ilgili, üstelik kullanılmış bir kitaba 46 TL gümrük ödedim. Bu ülkede nasıl bilim yapılacak? Belki duyan olur (mu acaba?)” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bu tweet’in birçok kez retweet edilmesi ve Twitter üzerinden yayılmasıyla birlikte, konudan haberdar olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Esmer’i telefonla arayarak konuyla ilgileneceğini söyledi. Bundan kısa bir süre sonra ise yurt dışından kargo yoluyla gelen kitaplara vergi muafiyeti getirildi. Böylece Profesör Yılmaz Esmer, sadece bir tweet atarak kitaplara yönelik gümrük vergisini kaldırtmış oldu.

Bakanlar Kurulu’nun kararı sonrasında geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan duyuruda, “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euroyu geçmeyen eşya ile 150 euroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır." ifadesi yer aldı. Alınan karara göre, değeri 22 Euro’yu aşan eşyalar için yüzde 20 ve değeri 150 Euro'yu aşan kitap ve benzeri basılı yayınlar için ise yüzde 8 özel tüketim vergisi alınacak. Karar, 25 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.