Yurtdışından Telefon Getirenlere Beklenen Kolaylık Sağlandı

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıt harçları internet üzerinden kredi kartı ile ödenecek.

Yurtdışından Telefon Getirenlere Beklenen Kolaylık Sağlandı

BTK'nın yeni açıklaması büyük bir kolaylığa işaret ediyor. Artık yurtdışından gelen yolcular, beraberinde getirdikleri cep telefonlarının kayıt harçlarını internet üzerinden kredi kartı ile ödeyebilecekler.

BTK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yurtdışından gelen yolcular beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmasında yeni bir uygulamadan faydalanabilecekler.

Getirilen telefonların elektronik kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt altına alınması sırasında ödenen harçlar, bugüne kadar sadece vergi daireleri ile anlaşmalı bankaların şubelerinde nakit veya hesaptan ödeniyordu. Artık bu bürokratik zorunluluk ortadan kaldırılmış oluyor. Yurt dışından getirilen telefonların IMEI kayıt harçlarının İnternet Vergi Dairesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden "Cep Telefonu Harcı Ödeme" seçeneği sekmesi seçilerek kredi kartı ile yatırılmasına imkan tanınıyor.

Bu uygulamadan önce IMEI kayıt işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden yapılmasına rağmen, harç ücretlerinin vergi dairesi veya bankaya gidilerek yatırılması gerekiyordu. Yeni uygulamayla beraber, telefon kayıt harçları internet üzerinden kredi kartları ile kolayca ve zahmetsizce ödenebilecek. 

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

Devlet Kapısından Teknolojik Hizmet: Borç Sorgulama Hizmeti

4G Türkiye'de 2016'da Hizmete Giriyor, Yeni Bir Operatör Daha Geliyor

YORUMLAR