Yurtdışından Telefon Getirenlere Müjde

Yurtdışından getirilen mobil cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt başvuru süresi uzatıldı.

Yurtdışından Telefon Getirenlere Müjde

Yurtdışından getirilen mobil cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt başvuruları, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün içerisinde yapılabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) "Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yayımlanan yönetmeliğe göre, daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi değiştirildi. Bu süre artık yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak geçerlilik kazandı.

Mobil Anahtarlama Merkezi altyapısına sahip işletmecilerin, BTK kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen cihazın elektronik haberleşme bağlantısını 120 günlük kullanım süresi içerisinde kesmeleri de hükme bağlandı. Kısaca kayıt edilmeyen IMEI numarasına sahip telefonların iletişimi de bu süre sonunda kapatılacak. Böylece yurtdışından telefon alarak yurda dönenler 30 daha ek süre kazanmış oluyorlar. Bu sürenin hiçbir şekilde uzatılmayacağı da ayrıca belirtildi. 

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

Türkiye'nin Mobil Veri Trafiği Çıldırmış Durumda

YORUMLAR