Yusufçuktan Yapılan Drone'un İlk Videosu Yayınlandı!

Yusufçuktan Yapılan Drone'un İlk Videosu Yayınlandı!

Bizlere Black Mirror dizisinden bir bölümü hatırlatan yeni projenin mimarı Jesse J. Wheeler, yayınladığı küçük bir videoyla yusufçuktan yaptığı drone'u ve nasıl çalıştığını anlattı. 

Aslında uzun süredir bilim dünyası, böceklere çeşitli robotik özellikler vermek için çaba sarf ediyordu. Daha önce Kinect'in sesli komutlarıyla yönlendirilen hamamböceği dahi görmüştük. Bu sefer de Biyomedikal Mühendisi Jesse J. Wheeler, yusufçuktan drone yaptı ve bunun sebebini şöyle açıkladı: "DragonflEye, tamamen yeni bir mikro-hava aracı türüdür ve bu yapay olan her şeyden daha küçük, daha hafif ve daha sade."

Ne kadar kolay görünse de bir o kadar da büyük mühendislik problemleri içeren bu projenin asıl zorluğu, uçabilen ve küçücük bir bedene sahip olan bir hayvana çeşitli elektronik aletler takabilmek. Üstelik yerleştirdiğiniz bu elektronik aletlerin de hayvanın dengesini bozmaması ve uçma kabiliyetini hala koruyor olması gerekiyordu. Elektronik aletlerin yeri ve ağırlığı konusuna ek olarak batarya problemini de çözmesi gereken mühendisler, bu soruna da küçük bir güneş paneli ile çözüm buldular. Tüm bu sorunların atlatılmasıyla birlikte DragonflEye, tam olarak ortaya çıkmış ve ilk deneyleri gerçekleştirmiş oldu. 

Tüm bunlara rağmen DragonflEye'ın en etkileyici yanı, dümen sistemi. Mühendisler, yusufçuğun genetik yapısını değiştirerek, böceğin sinir ucuna bir çift ışığa duyarlı nöron taktılar. Böylece operatörün verdiği komutlar, böceğin sırtındaki elektronik aletler yordamıyla ışık çarpmalarına çevrilerek, böceğin kontrolünün ele alınmasını sağladı. Şimdilik sadece düz bir çizgide uçabilen DragonFlEye'ın üzerindeki deneylerin tamamlanmasının ardından ekip, daha başka uçan canlılara geçerek, onları da küçük dronelara çevirmeyi amaçlıyor. 

Bilim İnsanları Cyborg Helikopter Böceği Geliştiriyor

Dronelar Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Dronelar, Aktif Volkanlardan Hiç Görüntülenmemiş Manzaralar Çektiler

YORUMLAR