Yüz Okuyan Oyun Teknolojisine Merhaba

Yüz Okuyan Oyun Teknolojisine Merhaba

Özellikle 90'lardan bu yana gelişen ve gelişmeye devam eden oyun teknolojileri, her bir seviyede bizleri kalplerimizden vurmayı başarıyor. 

Her seferinde farklı yenilikler gördüğümüz, oyuncunun etkileşim sınırlarını zorlayan bu süreçte şimdi ise karşımıza oyuncunun yüz ifadesinden oyunun zorluğunu ayarlayan bir teknoloji daha geliyor. Flying Mollusk adlı oyun firması bizleri yüz algılama teknolojisiyle tanıştırıyor. Firmanın önde gelen isimlerinden Erin Reynolds, oyunculara çok daha fazlasını vermek istediklerini anlatarak başlıyor sözlerine. Oyuncuyu bir oyunun içerisine almanın en önemli şey olduğunu belirten Reynolds, Affectiva ile birlikte çalıştığı yeni yüz algılama teknolojisiyle bunu gerçekleştirmeyi düşünüyor. 

Açıklanan bilgilere göre yüz hareketlerini seçen ve buna göre kurgu yapan Affdex teknolojisi, oyun dünyasına çok farklı bir nefes getirmeye hazırlanıyor. İlk olarak Unity gelecek olan ek paketle birlikte Nevermind adlı oyunda denenecek olan teknoloji, sizi oyun içerisinde izleyecek ve korku anlarınızı hesaba katarak sizi daha da zorlayacak. 

Bu teknolojinin oyuncuyu daha güçlü olmaya itmesi de fikirler arasında yer alıyor. Affectiva firmasının kurucularından biri olan Rana el Kaliouby ise, sistemi başarıyla tamamladıklarını büyük bir gururla paylaştı bile. 

Oyunun bizi izlemesi mi daha korkunç, yoksa duygularımıza göre oyunun değişmesi mi bilemedik. Ama deneyeceğimizden kesinlikle eminiz.

YORUMLAR