Yüz Tanıma Teknolojisiyle Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Korunabilecek

PrimNet Yüz Tanıma Uygulaması

Yüz tanıma teknolojisi, günümüzde daha çok akıllı telefonlarda tuş kilidi açmada, güvenlik ve suçlu tespiti gibi uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Ancak PrimNet isimli yeni bir uygulama sayesinde, yüz tanıma teknolojisiyle nesli tükenmekte olan canlılar kurtarılabilecek.

Şimdiye kadarki yüz tanıma sistemlerinin kullanıldığı alanlardan çok daha farklı bir alanda hizmet veren bu uygulama, sinir ağı temelli bir yaklaşım kullanıyor ve PrimNet olarak adlandırılıyor. PrimNet, diğer yüz tanıma teknolojileri gibi insanları değil, nesli tükenmekte olan canlıları tespit ediyor.

Nesli tükenmekte olan canlıların korunması amacıyla geliştirilen bu uygulama, Android mağazası içinde yer alıyor. Kullanıcılar PrimNet ile karşılaştıkları hayvanın fotoğrafını çekebiliyor. Uygulama, çekilen fotoğrafta yüz taraması yapıyor ve hayvanın hangi tür, hangi cins olduğuna göre birebir eşleşme yapıyor ya da hayvana en çok benzeyen beş yakın adayı gösteriyor.

Binlerce referans fotoğraf kullanılarak oluşturulan PrimNet, çekilen fotoğraflarda kürk, saç, göz rengi gibi çeşitli faktörleri inceliyor. Uygulamanın %90’dan daha yüksek doğrulukta çalıştığı belirtiliyor. PrimNet sayesinde, takip cihazı yerleştirmek gibi hayvanlar üzerinde stres yaratan geleneksel uygulamalara da gerek kalmıyor.

PrimNet uygulamasını geliştirenlerin bir sonraki hedefi ise uygulamayı açık kaynaklı hale getirerek primatlar gibi nesli tükenmekte olan hayvanlar için koruma çalışmalarının daha da geliştirilmesini ve çeşitlendirilmesini sağlamak.