Yüz Tanıma Verilerinde Skandal: Hepsi Çalındı

Clearview AI isimli bir teknoloji şirketi ABD yüz tarama verilerini çaldırdı.

ABD’li teknoloji şirketi Clearview AI, güvenlik güçleri için yüz tanıma hizmeti veriyordu. ABD'de tartışmaların odağında olan şirket, müşteri listesinin tamamının yetkisiz erişimi olan biri tarafından çalındığını itiraf etti.

Bu kuruluş; yüzleri, sosyal medya uygulamaları da dahil olmak üzere internetten çıkarılan üç milyardan fazla görüntüden oluşan bir veritabanıyla eşleştirebilecek güce sahipti. Gizlilik savunucuları ve sosyal medya platformları bu durumdan çok tedirgin.

Yüz tanıma teknolojileri sorgulanıyor

Yüz tanıma aracı, ABD polisine herhangi bir kişinin fotoğrafını sosyal medyadan bir görüntü veritabanını aramak için gönderebiliyordu. Clearview AI kaynaklı ihlal oldukça ilginçti. Şirket, hizmetlerini kolluk kuvvetlerine pazarlayan bir yapıda. Ayrıca daha önce müşterilerinin kim olduğunu da açıklamadı.

Şirketin avukatı Tor Ekeland, ihlalin şirketin sunucularına yönelik bir saldırı olmadığını söyledi. Bu durum, birisine şirketin müşteri listesine yetkisiz erişim sağlayan bir “kusur” olarak tanımlandı. Şirket avukatı, “Güvenlik, Clearview'un en büyük önceliğidir. Ne yazık ki veri ihlalleri 21. yüzyılda hayatın bir parçası.” diyerek durumu açıkladı.

ABD gazeteleri, şirketin müşterileri arasında ABD ve Kanada'da FBI ve İç Güvenlik Departmanı dahil birçok güvenlik gücü olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, böyle bir olayın yaşandığı dönemde müşteri tabanını da genişletme talebini iletti. Clearview'un sunduğu hizmet, güvenlik açısından büyük bir soru işareti ile karşı karşıya.

YORUMLAR