Bilim Kurulu Üyesinden Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitim ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte detaylar!

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar uzatıldığını açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüz yüze eğitim ile ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Peki, okullar ne zaman açılacak? Prof. Dr. İlhan tarafından yapılan açıklamanın tüm detayları haberimizde.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yaptığı açıklamada, “Okullar acaba enfeksiyonda nasıl bir rol oynuyor, bunu değerlendirmek gerekiyor. Şu ana kadar yapılan değerlendirmelerde okullarda olan çocukların çok fazla miktarda enfekte olduğuna dair elimizde bir bulgu söz konusu değil, bunu Sağlık Bakanımız açıklamıştı. Geldiğimiz noktada elbette okulların açılıp açılmayacağını değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Milli Eğitim Bakanımız da yılbaşından sonra okulların açılmasının değerlendirilebileceğini söylemişti. Benim kişisel görüşüm şöyle; ara tatili bekleyip, ara tatildeki vakaların yaygınlığına göre değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Şubat döneminde değerlendirme yapıldıktan sonra belki sadece vakaların yoğun olduğu illerde bir kısıtlamaya gidilebilir. Vakaların yoğun olamadığı yerlerde okullar yine baştaki sıra ile daha küçüklerden başlayarak, sınavı olanlardan başlayarak açılma yoluna gidilebilir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, “Öğretmenlerin aşılanması yoluyla eğitimde daha olumlu bir ortam oluşturulabilir düşüncesindeyim. EBA zaten devam edecek, çocukların okula gelmesi zaten zorunlu tutulmuyor, biliyorsunuz. Vakaların yoğun olduğu yerlerde eğitim EBA üzerinden devam edebilir. Vakalar azaldıktan sonra onlar da yüz yüze eğitime devam edebilirler. Yine eğitimin bir bölümü yüz yüze, bir bölümü EBA üzerinden olabilir, haftada belli günler gidilebilir” dedi ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Eylül-Ekim ayındaki süreç tekrar devam edebilir. Yılbaşından sonra değerlendirilip ara tatilden sonra okulları peyderpey açmanın doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayım. Aşılama da başlayacak, kısıtlamalarımız da etkisini gösteriyor, daha olumlu bir tablo olacağını düşünüyorum şubat başında.”

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Prof. Dr. İlhan, “Önce ana sınıfları, ilkokul 1 öğrencileri, daha sonrasında ilkokulun diğer sınıfları, orta sonda olup sınava girecek çocuklar, lise sonda olup sınava girecek çocukların açılması daha doğru olacaktır. Burada tabii bir başka husus da üniversiteler meselesi. Üniversitelerin büyük bölümü uzaktan eğitim yapıyor, üniversitenin kendisine bırakılmış durumda şu anda” şeklinde konuştu ve açıklamasına şöyle devam etti:

“Üniversite öğrencileri için de her üniversitenin şubat dönemini değerlendirip, bu dönemdeki vakaların, hastaların gidişatına göre karar verecekleri düşüncesindeyim. Üniversiteler ile okulların açılmasını bir tutmamak gerekiyor. Üniversiteler açıldığı zaman yüz yüze, çok fazla insan bir araya gelecek. Gençler farklı illerden gelecekler, bir arada olacaklar, sosyal mekanlarda buluşacaklar.”

Uzaktan Eğitim Süresi Uzatıldı, Yarıyıl Tatili Uzatıldı: Sınav Yapılmayacak!
İNTERNET

Uzaktan Eğitim Süresi Uzatıldı, Yarıyıl Tatili Uzatıldı: Sınav Yapılmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim ile ilgili açıklama geldi. Yarıyıl tatili uzatıldı. Yarıyıl tatili ne zaman? Konu hakkında tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

YORUMLAR