Yüz Yüze Eğitimin Detayları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalarla birlikte yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. Peki yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Yüz Yüze Eğitimin Detayları Açıklandı

Pek çok öğrencinin hasret kaldığı yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından günün ilk saatlerinde yapılan açıklamalarla birlikte yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar ve dahası!

15 Şubat Yüz Yüze Eğitim Detayları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim için alına ntedbirlerin detaylarını verdi. Daha önce 15 Şubat itibarıyla başlayacağı ve kademeli olarak genişletileceği duyurulan yüz yüze eğitim için bugün beklenen o detaylar verildi. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat'tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, ortaokul 8. sınıflarda yüz yüze eğitime geçecek, ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullardaki yüz yüze eğitimle ilgili bilgilere yer verildi.

Bu kapsamda 15 Şubat itibarıyla, "birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek.

Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders 30 dakika, teneffüsler ise 10'ar dakika olacak.

Yüz Yüze Eğitimin Başlangıç Tarihi Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamalarda "15 Şubat’ta köy okulların açılmasını kararlaştırdık. Olağan bir artış söz konusu olursa eğitime yeniden ara verilecektir. Özellikle söyleyeyim. 8 ve 12 sınıflar ile ilkokul ve özel okulların eğitim öğretimin 1 Mart’tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak." demişti.

Bu açıklamanın ardından yüz yüze eğitimin yol haritası hakkındaki detaylara değinen Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda anaokulları ve köy okulları 15 Şubat 2021 tarihinde, ilkokullar ve ortaokullar ise 1 Mart 2021 tarihinde yüz yüze eğitime devam edecek.

Ziya Selçuk, konuşmasının devamında şu detaylara da değindi:

"15 Şubat pazartesi günü eğitime başlıyoruz. Köy okullarımızı tüm sınıflarda yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Okul öncesine verdiğimiz önem bellidir. 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da açma kararı verdik. İlkokullarımız açılması kararını verdik, haftanın iki günü devam edecektir.

1 Mart tarihinde sınav dönemindeki öğrencilerimiz de tam zamanlı olarak açılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerimiz izinli sayılacaktır. Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitime katılımları velilerimizin kararına bağlı olacaktır. Bu durumda çocuklaırmız uzaktan eğitime devam edecek."

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? İşte Detaylar
İNTERNET

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? İşte Detaylar

Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.

Yani 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren hem anaokullarında hem de köy okullarında yüz yüze eğitime geri dönülecek. Öte taraftan ilkokullar ve ortaokullar için bu tarih 1 Mart 2021 olarak belirlenmiş durumda. Şu aşamada yüz yüze eğitim tamamı ile velinin tercihine bağlı olacak. Eğer veli çocuğun yüz yüze eğitime dahil olmasını istemezse, bu sene için uzaktan eğitim ile devam edebilecek.

Peki siz yapılan bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uzaktan eğitim başlamalı mı yoksa halen riskli mi? Bu konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR