Yüzlerce iOS ve Android Uygulaması FREAK Virüsü Taşıyor

Yüzlerce iOS ve Android Uygulaması FREAK Virüsü Taşıyor

FREAK, bundan bir hafta önce Android ve iOS uygulamalarına bulaşan bir virüs olarak karşımıza çıktı. Google ve Apple bu virüse karşı işletim sistemlerini güncellediler ancak uygulamalar hala tehdit altında. FREAK uygulamalara bulaştığı için Android ve iOS marketlerde bulunan pek çok uygulama hala akıllı telefonlar için tehdit oluşturuyor. İşletim sistemleri sessizce bir yama ile güncellenmiş olsa da, aynı işlemi uygulamaların da yapması gerekiyor.

Mart ayının 3’ünde FireEye yazılım güvenlik şirketi tarafından ‘en tehlikeli’ sınıfına alınan FREAK için uygulama marketlerindeki ürünlerin kontrolüne başlanıyor.  Google Play’de yapılan bir taraması yapılan 10 bin 985 uygulamanın bin 288’inde FREAK tehdidine ulaşıldı. Android Lollipop 5.01 ve 5.0.2 işletim sistemini koruyor ancak uygulamalar hala birer saatli bomba gibi.

Aynı tarama iOS uygulamalar için AppStore'da da yapıldı. Şu ana kadar 14 bin 79 uygulama tarayan iOS mağazasından 771 uygulamada FREAK tehdidi çıktı. iOS 8.2 yaması işletim sistemini korusa da tespit edilen uygulamaların da yamanması gerekiyor.

Google ve Apple yama yapılmayan tüm uygulamaları marketlerden kaldıracak, bunun için uygulama geliştiriciler uyarılıyor. 

Türkiye'de Siber Suçlular Ellerini Kollarını Sallayarak Dolaşıyorlar

2013 Yılından Beri Google'dan Kişisel Bilgilerin Sızdığı Saptandı

YORUMLAR