Z Kuşağı En Çok Youtube'da Vakit Geçiriyor

Z Kuşağı Youtube

2000 yılı ve sonrasında doğan “Z kuşağı” olarak adlandırdığımız nesil yüzde 97 gibi büyük bir oranla Youtube’ta oldukça aktifler. Teknoloji dünyasının hareketli olduğu yıllarda doğmuş olan bu nesil güncel ve eğlenceli videolar üreten Youtube kanallarını yakın takipte.

Z kuşağı hangi konulara ilgi duyuyor?

TeknoSA’nın yaptığı, Dijital Topluluklar Zirvesi’nde açıklanan “Z kuşağına Hitap Etmenin İncelikleri” araştırmasının sonucuna göre çocukların kendi aralarında konuştuğu konuların en başında yüzde 38 gibi bir oranla oyunlar bulunmakta. Listede oyundan sonra ise yüzde 34 ile gündemi takip ettikleri Vlog’lar, yüzde 19 ile yaşıtlarının günlük faaliyetleri, yüzde 6 ile oyuncaklar ve son olarak yüzde 3 ile çocuk kanalları bulunmakta.

İletişim şekilleri nasıl?

Youtube’ta kanalları bulunan ve fenomen olmuş çocukların yüzde 35’i doğaçlama ve mizahi bir dil kullanırken, yüzde 28’i heyecanlarını belli ederek, yüzde 25’i karşılıklı konuşma şeklinde, yüzde 6’sı bilgilendirici ve yine yüzde 6’sı samimi bi dil kullanarak konuşuyorlar. Çocukların yüzde 37’si içerikleri kendisi üretebiliyorken diğer yüzde 37’si büyüklerinden yardım alıyor. Geriye kalan yüzde 26’sı ise bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından yönlendiriliyor.

Dijital dünya yüz yüze iletişimin giderek azalmasına sebep oluyor. Çocukların yüzde 30 oranında sosyal olmalarını olumsuz yönde etkiliyorken, gelişimlerine ve eğitimlerine olumlu katkısı ise yüzde 37 olarak belirtiliyor. Dijital dünya okul hayatına yüzde 22 katkı sağlarken, aile içi iletişim ve kültürel gelişime katkısı ise yüzde 11 olarak açıklandı.

 

YORUMLAR