Zamanda Yolculuk Yakında Mümkün Olacak

Zamanda Yolculuk Yakında Mümkün Olacak

Belki de, insanoğlunun kafasını en çok kurcalayan ve olup olamayacağı hakkında yüzlerce yıldır teoriler, fanteziler üretilen zamanda yolculuk artık mümkün olabilecek. Bunun için Avustralya’da bulunan Queensland Üniversitesi umut vaat eden deneyler yapıyor.

Üniversitenin yaptığı deneyler kuantum fiziği ve izafiyet teorisine dayalı türlü karmaşık teoremlerin tekrar tekrar deneyimlenerek sonuçlandırılmaya çalışılması bir sonuca ulaşmaya çalışıyor. Bu son derece karmaşık ve meşakkatli deneyler sonucunda Üniversite kapalı zamansı eğri katmanları arasından ışık partiküllerini geçmişe gönderebildiklerini açıkladı.

Debeyin teorik ve pratik altyapısı son derece karışık. Ancak matematiksel fizikte, "kapalı uzayzamanda", yani 4 boyutlu uzayda başlangıç noktasına geri dönen bir parçacığın izlediği yola "kapalı zamansı eğrisi" çizgisi adı veriliyor. Normalde KZE (kapalı zamansı eğri) teorisi bilim adamlarınca madenin ya da objenin  geriye doğru zaman yolculuğunun teorik olarak mümkün olduğuna kanıt olarak gösteriliyorlardı. Queensland Üniversitesi bu teorileri bir potada harmanlayarak bir ışık parçacığını geçmişe, kaynağına geri döndürmeyi başardı. 

Elbette bu haber çok yakın bir zamanda “zamanda yolculuk” yapabileceğiz anlamına gelmiyor. Bir objeyi zamanda geri döndürebilmek çok farklı kuralları gerektiriyor olabilir. 

Zamanda Yolculuk Çalışmaları Başladı, Sonucu Zaman Gösterecek

YORUMLAR