Zihinsel Sıkıntılar Yaşamamak İçin Telefonunuza Çok Bakmayın

Yoğun Cep Telefonu Kullanımı Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Deloitte'un 'Global Mobil Kullanıcı Araştırması'na göre, Türkiye'deki mobil kullanıcılar her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakıyor. Bu çarpıcı istatistikle ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, yoğun telefon kullanımının çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını belirtiyor.

140'a yakında ülkede faaliyet gösteren Deloitte, yaptığı son araştırmada oldukça ilginç sonuçlara ulaştı.

telefon bağımlılığı

Deloitte'un Global Mobil Kullanıcı Araştırması'na göre, Türkiye'deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, yani diğer bir deyişle her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakıyor. 2015 yılında günde ortalama 70 olan bu sayının ciddi yükselişine ek olarak, 48 olan Avrupa ortalamasının 1,5 kat aşıldığı belirlendi.

Yapılan araştırmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Klinik Psikolog Melis Çekiç Güllüoğlu ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Levent Arslan ise, herkesi ilgilendiren çok önemli uyarılarda bulundu. 

Sorumluluk Ebeveynlerde

Akıllı cihaz kullanımının mümkün olduğunca geç başlaması gerektiğini ifade eden Güllüoğlu, bu noktada ebeveynlere büyük bir sorumluluk düştüğünü belirtti. Ev içi olumlu iletişime ve aile bireylerinin birbirleriyle olan bağına dikkat çeken Güllüoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Ebeveynler evde televizyon izliyor veya telefonla vakit geçiriyorsa 0-3 yaşında bir çocuğun bu duruma maruz kalma süresi en fazla 15 dakika olmalıdır. 5-11 yaş dönemi, yani okul çağı çocuklarında akıllı cihaz kullanımı günde en fazla 2 saat olmalıdır. 12 yaşından itibaren ergenlik döneminde ise televizyon ve diğer medya araçlarının tehlikesi sadece beyin gelişimine olan negatif etkisinden kaynaklanmamaktadır. Dönem gereği özellikle üçüncü şahıslarla etkileşimler sonucu çok vahim olayların başlangıcı olabiliyor. Bu durumu önlemek için ev içi olumlu iletişim, aile bireylerinin birbirleriyle olan bağını güçlü tutması ön planda olmalı. Unutmayın, çocuğunuz arkadaşlarını daha fazla önemsese de hala size ihtiyaç duymaktadır"

Duruş Bozukluğuna Yol Açıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Levent Arslan ise yoğun şekilde akıllı cihaz kullanımının çeşitli fiziksel sorunlara neden olabileceğinin altını çizdi. Arslan, "Kişi, uzun süre oturduğu veya aynı pozisyonda durduğu zaman duruş pozisyonunu genellikle unutuyor. Bu yüzden sık sık duruşumuzu kontrol edip kendimizi doğru şekilde durma konusunda uyarmalıyız" dedi. 

Duruş bozukluğunun spor ve egzersiz ile düzeltilebileceğini ifade eden Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İş hayatında oturduğumuz yerde omuz ve göğüs egzersizleri yapabilir, stresi azaltarak duruş bozukluğunu önleyebiliriz. Aktif olarak yapılan bazı sporlar da kas ve eklemleri güçlendirerek duruş bozukluğu gelişmesine engel olur. Özellikle önerilen sporların başında yüzme gelir. Buna ilave olarak yoga ve pilates yaparak da duruş bozukluğunu engelleyebiliriz"