Zoom Veri Güvenliği Bakımından Sınıfta Kaldı

Zoom, iOS uygulamasında gerçekleştirilen ağ trafiği analizine göre gizlilik politikasında belirtmese de Facebook'a düzenli olarak veri akışı sağlıyor.

Birçok platformunun tercih ettiği Zoom, koronavirüs salgını nedeniyle sık kullanılan bir uygulama olmayı başardı. Sayısız şirket, uzaktan çalışan ekiplerle video konferanslar ve toplantılar için uygulamayı kullanmaya başladığını açıkladı.

Zoom, Facebook yazılım geliştirme kitlerini (SDK) kullanıyor ve uygulama açıldığında Facebook Graph API'sine bağlamasıyla biliniyor. Kuruluş, iOS uygulamasında gerçekleştirilen ağ trafiği analizine göre gizlilik politikasında belirtmese de Facebook'a düzenli olarak veri akışı sağlıyor. Bu durum birçok kişinin aklında soru işareti yarattı

Zoom Facebook ile anlaştı mı?

Tüm verileri, kullanıcılar Facebook hesabına sahip olmasa bile paylaş bu platform mercek altına alındı. Kuruluşun geliştiricileri, verileri üçüncü parti şirketlerle paylaştıklarını açıklasalar da Facebook'un adından net olarak bahsetmediler.

Şirketin iOS uygulamasının Facebook ile paylaşımda bulundukları arasında kullanıcının hangi cihazı kullandığı, hangi operatörü kullandığı, hangi şehir ve saat diliminden bağlandığı gibi bilgiler yer alıyor. Ayrıca operatör ve cihaz bilgileri de Facebook'a gönderilenler arasında.

Normal şartlarda geliştiricilerin Facebook ile veri paylaştığını açıkça belirtmesi önemli görülür. Fakat Zoom, gizlilik politikasında Facebook'tan özel olarak bahsetmiyor. Ayrıca Zoom'un ilk güvenlik ihlali bunun dışında. Bu platform bir süre daha mercek altında kalmaya devam edecek.

YORUMLAR