Zoom yapabilen Teleskopik Lens Geliştirildi

Zoom yapabilen Teleskopik Lens Geliştirildi

Google'ın üzerinde çalıştığı fotoğraf çekebilen lenslerden sonra, İsviçre’de zoom yapabilen lensler geliştirildi. Bu teleskopik lensler objeleri 3 katı daha yakından görmemize olanak tanıyor. 

Göz bozuklukları ya da kozmetik gerekçelerle kullandığımız lensler üzerinde çeşitli araştırmalar yapılıyor. Diyabet hastalarının sağlık durumunu kontrol eden lensler, fotoğraf çekebilen lensler derken İsviçre’de zoom yapabilen teleskopik lensler geliştirildi. Lensler üzerinde yapılan Ar-Ge çalışmalarının hemen hepsi daha prototip aşamasından. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Araştırma Merkezi’nde de önemli bir çalışmanın sonuna gelindi. 

Gözümüze taktığımız zaman objelere odaklanarak onları 3 kat daha yakından görebilmemizi sağlayacak lensler geliştirildi. Bu lensler ilk olarak DARPA'nın insansız hava araçlarında araştırma için geliştirilen lenslerle benzer özellikler taşıyor. Ancak boyut olarak son derece daha küçük ve gözümüze taktığımızda bizi rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmasına çalışılıyor. 

Bilinen lenslerden biraz daha geniş bir yüzeye sahip olan lensler, gözün beyaz kısmını da kaplıyor. 1,5 milimetre kalınlığındaki bu minik teleskopik cihaz, odaklanılan herhangi bir objeyi yanına gitmeden incelememizi sağlayacak. Zoom yapmak için birkaç kere göz kapaklarımızı kapatıp açmamız yetiyor. Her açıp kapatışımızda lens zoom yapıyor ya da normal uzaklığa tekrar dönüyor. 

Gözün tamamını kapladığından dolayı ihtiyacı olan hava akımını tamamen engellediği için, şimdilik sınırlı bir süre içinde kullanılabilen lenslerin yakında daha kararlı bir kullanıma sahip olabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu yüzden lensler insanlar üzerinde henüz test edilmedi

Samsung Kontak Lens Bilgisayar Geliştiriyor

Microsoft HoloLens ile Yapılabilecekler

Sony QX100 ve QX10 Takılabilir Lens Tanıtım Videosu

YORUMLAR