Zor Koşullarda Çalışan Apple Çalışanları Belgesele Konu Oldu

Zor Koşullarda Çalışan Apple Çalışanları Belgesele Konu Oldu

Çin’de bulunan Apple montaj ve üretim fabrikalarında çalışan insanların zor çalışma koşulları, BBC’nin yeni belgesel konusu oldu.  Apple konuyla ilgili olarak henüz bir resmi açıklama yapmadı “araştırıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan belgesel Çin’de bulunan fabrikalarda çalışan bazı işçilerin röportajlarına da yer veriyor. Pegatron isimli bir Apple tedarikçi şirketinin fabrikalardaki ağır koşulları BBC tarafından belgesel konusu oldu. iPhone ve iPad üretim, montaj tedarikçisinin fabrikaları Şangay şehrinin oldukça dışında yer alıyor.

Yapılan ihbarlara göre burada çalışan işçilerin çalışma saatleri suiistimal ediliyor. Apple’ın ön gördüğü haftada 60 saatlik çalışma yerine, söz konusu fabrikalarda işçiler 18-20 gün boyunca 10 ya da 12 saatten fazla çalıştırılıyorlar.

Apple sözcüsü belgeselde yer alan iddiaların asılsız olduğunu söylerken, İngiltere’de bulunan Apple tesislerine haftada 60 saatlik iş süresini aşıp aşmadıklarını sorgulayan bir e-posta göndermeyi de ihmal etmedi. Öte yandan, Apple iddialara itiraz etse de bölgeyle ilgili olarak gereken özeni gösterecek bir çalışma denetleme grubunu görevlendirdi. Apple “tedarikçi itimat ve sadakat programı” adı altında yeni bir uygulamayla bu tür sıkıntıları aşmayı planlıyor.

Çin’de yaşanan bu tür iş saati suiistimaller ve benzeri diğer iddialardan dolayı sıkıntı yaşayan tek şirket Apple değil. Samsung hakkında da bu tür iddialar var.

Gelişmeler böyleyken Apple BBC’yi hedef almış durumda. Belgesel sonrası büyük bir tazminat davası haberi manşetlere taşınabilir.

 Apple Çalışanlarının Sayısı Şaşırtıyor

Apple, Rusya’daki Satışlarını Durdurdu

Apple Dijital Çağın Evini Tasarlıyor


YORUMLAR