Zorlu, Türkiye’nin 200 Noktasına Hızlı Şarj İstasyonu Kuracak

Zorlu, Türkiye’nin 200 Noktasına Hızlı Şarj İstasyonu Kuracak

Enerji sektörünün lider firmalarından Zorlu Enerji, 2019 yılının sonuna kadar Türkiye’nin 200 ayrı lokasyonuna hızlı şarj istasyonu kurmak için harekete geçti. 

Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, 2019 sonunda Türkiye'nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturarak, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracaklarını açıkladı. Bu yatırım için şirketin kasasından çıkacak para ise yaklaşık 10 milyon dolar.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ak, elektrikli araçların geleceğin en önemli konularından biri olduğunu, ancak Türkiye’nin bu konuda henüz yolun başında olduğunu söyledi. 

Ak, elektrikli araçta maliyetin daha az olduğuna vurgu yaparak, “Elektrikli araçlarda hızlı şarj istasyonları ile benzin veya dizel araçlarla karşılaştırıldığında 4-5 kata varan bir yakıt tasarrufu söz konusu. Maliyet evlerde şarj edildiğinde daha düşük ama daha uzun zaman alıyor. Bu şekilde şarj edildiğinde 400 kilometrede 54 liralık bir elektrik maliyeti çıkıyor ama zaman olarak çok uzun”  ifadelerini kullandı. 

İstanbul, İzmir ve Ankara üçgeninde 10 hızlı şarj istasyonu kurdukları bilgisini veren Ak, bu sayıyı 2018’in sonuna kadar 25’e çıkaracaklarını belirtti.

Türkiye’nin her tarafına elektrikli araçla gidilebilecek bir hızlı şarj istasyonu ağı kuracaklarını ifade eden Ak, “Ayrıca bir de aplikasyon geliştirdik ve hala üzerinde çalışıyoruz. Araçlar, aplikasyon üzerinden rezervasyon yapılıp şarj edilebilecek. Zaten şarj istasyonu arabayı tanıyacak ve ödemesi de uygulama üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Talebe göre de buradaki altyapıyı güçlendireceğiz”  dedi.