ZTE, ABD Yasağına Yanıt Verdi: Tedbir Almaya Hazırız

Bir süre önce ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları çiğneyen ve bundan dolayı da ABD'de satılması yasak hale gelen ZTE, konu hakkında detaylı bir açıklamada bulundu. Gerekli cezaların ödendiğini dile getiren Çinli şirket, kendisine haksızlık yapıldığını savunuyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımlardan kaçan ve İran'da yakalanan ZTE, neredeyse bir milyar dolar para cezası ödediklerini belirtti. Ayrıca üst kurul tarafından dört yöneticinin işine son verilirken 35 kişiye de disiplin cezasının verildiği ifade edildi. Yani İran'daki yasakları çiğneme konusunda tamamen yenilendiğini savunan ZTE, "Şirket bu konuda yapılabilecek her şeyi tamamladı, artık yasal süreci başlatacağız" şeklinde konuştu.

Ayrıca ABD merkezli yonga seti üreticisi Qualcomm'dan parça tedarik etmesi de yasaklanan Çinli şirketin şimdilik eli kolu bağlı durumda. Qualcomm'un, ZTE'ye ürün satmasını yasaklayan ABD'nin yedi yıllık ihracat yasağı koyduğunu hatırlatmak gerekiyor. Ancak yasağı çözmek için Ticaret Bakanlığı ile görüşmelere başladıklarını belirten Çinli üretici, "Şirketimizin yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için yargı tedbirlerini alacağız" dedi.

ZTE İçin Android de Yasaklanıyor!

Son olarak Çinli şirkete yapılan yasağın daha da artacağı dile getiriliyor. ZTE'ye ilk olarak ABD'ye ihracat yasağı koyulurken daha sonrasında ise Qualcomm'dan parça alması yasaklanmıştı. Şimdi ise Google'ın Android işletim sistemini kullanmasına da yasak geleceği söyleniyor. Yani ZTE'nin kısa bir süre içerisinde bu yaptırımlardan kurtulması gerektiğini belirtmekte fayda var, eğer kurtulamazsa şirket gerçekten büyük bir zarara girecek.

YORUMLAR