ZTE, Yeniden ABD Pazarına Giriş Yapabilecek

Kısa bir süre önce ZTE'nin yeniden ABD pazarına girebileceği ancak bazı şartlara uyması gerektiği iddiaları ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump Twitter adresinden bu bilgiyi doğruladı ve ZTE'nin tekrardan Kuzey Amerika'da satış yapmasına olanak sağladı.

ABD'de üretilen ürünleri yasa dışı yollarla İran'a göndererek ABD hükümetinin İran yaptırımlarını ihlal eden ZTE, büyük bir yaptırımla karşı karşıya kalmıştı. 2016 yılından beri devam eden bir sürecin en sonunda Çinli şirketin yüzü gülecek gibi gözüküyor. Ancak ABD içerisinde yedi yıllık bir yasağa tabii tutulan ZTE'nin tekrardan Amerika'da satış yapabilmesi için bazı şartlara uyması gerekiyor. Bu şartlardan ilki Çinli şirketin ABD'ye 1.3 milyar dolar ceza ödemesi olarak açıklandı. Yaptırımlara uymayan şirketin bu cezayı ödeyeceği düşünülüyor.

Para cezasının ardından şirket içinde daha üst düzey güvenlikli bir kurul oluşturulmasını isteyen ABD, yönetim ekibinin de baştan aşağı değiştirilmesi gerektiğine vurguladı. Yani kısaca ZTE'nin yenilenmesini isteyen Amerika'nın nasıl bir cevap alacağı henüz belli değil.

Başkan Trump Açıklamasını Twitter'dan Yaptı

ZTE'nin yeniden giriş yapacağı söylentilerini doğrulayan Başkan Trump ise Twitter'dan şu şekilde açıklama yaptı:

"Senatör Chuck Schumer ve Obama yönetimi, telefon şirketi ZTE'nin hiçbir güvenlik kontrolü olmadan büyümesine izin verdi. Ben şirketi kapattım ve açılmasına yüksek seviyede güvenlik kontrolleri, yönetim ve yönetim kurulu değişikliği, Amerikalı parça kullanma zorunluluğu ve 1.3 milyar dolar ceza karşılığında izin verdim. Demokratlar şikayet etmek ve engellemekten başka hiçbir şey yapmaz."

Son olarak Çinli şirketin ABD markalarının ürünlerinden zorunlu aluşveriş yapması gibi bir durum söz konusuyken yine de bunun tam olarak netleşmediğini belirtmek gerekiyor. Hatırlayacağınız üzere yaptırım döneminde ZTE'nin ABD şirketleri tarafından üretilen ürünleri kullanması yasaklanmıştı.