Zuckerberg Şirket Hisselerini Satıyor

Mark ve Chan Zuckerberg

"Facebook hissesi" diyerek öyle hemen geçmeyin. Çünkü Facebook hisseleri borsada tam 170 dolardan işlem görüyor. Bu da oldukça hatırı sayılır bir meblağ ediyor.

Hisselerini satışa çıkarmaya karar veren Mark Zuckerberg, bu hisselerden yaklaşık olarak 12,7 milyar dolar kadar gelir elde edecek.

Elbette, "Facebook CEO'sunun paraya ihtiyacı yoktur, peki neden satıyor?" dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız da, ama Zuckerberg bu girişimiyle, eşiyle birlikte kurduğu "Chan Zuckerberg Initiative" isimli hayır kurumuna daha fazla fon sağlamayı hedefliyor. Öte yandan Zuckerberg hisse sahiplerine, oylama hakkı vermeyen hisse uygulaması düzenini de kaldırarak, Facebook hisselerinin değer kazanmasını da hedefliyormuş.

Gerçek şu ki, Mark Zuckerberg 75 milyon hissesinin hepsini satsa bile, şirketin en büyük hissedarı olma sıfatını kaybetmiyor. CEO, şirketin kontrolünü de kaybetmiyor. Ancak, sosyal proje ve hayır işlerine fon aktarmayı sürdürmeyi düşünen Zuckerberg, emekli olmadan önce elinde tuttuğu hisselerin yüzde 99'unu satarak, bu yolda adım atmaya devam etmek de istiyor.

Sonuçta hayır işleri önemli, kefenin cebi yok.

 

YORUMLAR