Zuckerberg, Tim Cook'un Eleştirilerine Cevap Verdi

Zuckerberg, Tim Cook'un Eleştirilerine Cevap Verdi

50 milyon kullanıcısına ait verileri, Trump ve Brexit kampanyalarında aktif rol oynayan danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'ya sattığı ortaya çıkan Facebook, tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Sosyal medya devinin kurucusu Mark Zuckerberg, son dönemin en büyük internet skandalı ile ilgili haber sitesi Vox'a bir röportaj verdi.

Şirketinin üzerinde dolaşan kara bulutları dağıtmak için çalışan Zuckerberg, Vox'a verdiği röportajda Cambridge Analytica skandalıyla ilgili konuşurken, Apple'ın CEO'su Tim Cook'un hakkında yaptığı eleştirilere cevap vermeyi de ihmal etmedi.

Zor bir dönemden geçtiklerini söyleyen Zuckerberg, sorunun derinlemesine incelendiğini ve çözmek için en az birkaç seneye ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Facebook'un patronu, Apple CEO'su Tim Cook'un eleştirilerine katılmadığını söyleyerek, şirket olarak benimsedikleri iş modelini savundu. Cook, Apple'ın kullanıcılara ürün sattığını, kullanıcıları reklam verenlere satmadığını söylemişti.

Hakkındaki eleştirilere yanıt veren Zuckerberg, "Eğer bir şekilde para vermiyorsanız sizinle ilgilenmem savının içten olmadığını düşünüyorum, aynı zamanda gerçekle de bağdaşmıyor. Eğer dünyadaki herkesi birbirine bağlayan bir servis kurmak istiyorsanız, birçok insanın bunu ödemeye parası olmadığını bilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Çok sayıda medya aracı ile reklama dayalı bir sistemin herkese ulaşmada en mantıklı model olduğunu söyleyen Zuckerberg, "Bu direkt insanlara hizmet vermeye odaklanmadığımız anlamına gelmiyor. Hatta bizim satış ekibimizi memnun etmeyecek şekilde, ben topluluk için neyin önemli olduğuna bakarak karar alıyorum, reklama ve işe daha az odaklanıyorum" dedi.

Facebook'un yalnızca insanları birbirine bağlama amacına odaklandıklarını, bu nedenle bazı önemli nüansları kaçırdıklarını itiraf eden Zuckerberg, aynı sorunlarla karşılaşmamak adına farklı bir politika izleyeceklerini ve bundan sonra platformun dezavantajları üzerine düşüneceklerini belirtti.

YORUMLAR