Zynga, Small Giant Games’i 700 Milyon Dolara Satın Aldı

Zynga, Small Giant Games’i 700 Milyon Dolara Satın Aldı

ABD’li oyun stüdyosu Zynga, popüler Android oyunu Empires & Puzzle’ın yapımcısı olan Finlandiya merkezli Small Giant Games’i 700 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

Temmuz 2007'de Mark Pincus, Michael Luxton, Eric Schiermeyer, Justin Waldron, Andrew Trader ve Steve Schoettler tarafından kurulan Zynga, Facebook tabanlı oyunu FarmVille ile müthiş bir başarıya imza atmıştı.

San Francisco merkezli video oyunları üreticisi, bugüne kadarki en büyük anlaşmasına imza attı. Şirket, mobil oyun portföyünü geliştirmek amacıyla popüler rol yapma oyunu Empires & Puzzles'ın yapımcısı Small Giant Games’i 700 milyon dolara satın aldı. Haberin ardından Zynga’nın hisseleri yüzde 1,67 oranında artarak 3,65 dolara yükseldi. 

Empires & Puzzle

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Zynga İcra Kurulu Başkanı Frank Gibeau, Japonya, Güney Kore ve Çin gibi Asya ülkelerini, Empires & Puzzles oyunu için potansiyel pazarlar olarak nitelendirdi. 

Small Giant Games’in eşsiz bir deneyim sunan yenilikçi bir oyun yarattığını söyleyen Gibeau, Empires & Puzzles’ın reklam ve uygulama için satın almalardan önemli bir gelir elde ettiğini belirtti.

Helsinki merkezli oyun stüdyosu, EQT Ventures, Creandum, Spintop Ventures, Profounders ve diğer oyunlarından toplam 52 milyon dolar gelir elde etti. Şirket, yaklaşık 18 ay önce tanıttığı popüler Android oyunu Empires & Puzzles’dan ise 33 milyon dolar gelir sağladı. 

Small Giant CEO'su Timo Soininen yaptığı açıklamada, “Stüdyomuz küçük, ancak yetenekli kişilerin büyük işler başarabileceği fikri üzerine kuruldu. Zynga ile yaptığımız ortaklığın, evrimin bir sonraki adımı olduğuna eminim. Artık kimliğimizi, kültürümüzü ve yaratıcılığımızı koruyarak Zynga'nın içinde ayrı bir stüdyo olarak çalışacağız” dedi.