voi

voi
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Voi, iPhone ve iPad üzerinden oynanabilen bir bulmaca oyunudur. Geliştiricisi ise daha önce birçok oyunuyla ödüller alan Yunus Ayyıldız'dır ve oynanışı karşıt renkler üzerine kuruludur.

voi, iPhone ve iPad üzerinden oynanabilen bir tür bulmaca oyunudur. 

Daha önce oyuncuların karşısına Rop ve hocus. ile çıkan Yunus Ayyıldız, geliştirdiği oyunlarla birçok ödüle layık görülmüştü. Ülkemizde aldığı ödüllerin yanı sıra yurtdışında da büyük başarılar yakalayan oyun geliştiricisi, bir başka bulmaca oyununu daha yayınlandı. voi ismini verdiği bu bulmaca oyunu ise en az diperleri kadar iyi ve dikkat çekici durmasıyla birlikte, daha ilk gününden iOS kullanıcıların ilgisini çekmiş durumda.

Rop isimli oyunuyla belirli nesneleri bağlamayı ya da ayırmayı amaçlayan bir oynanış kuran Yunus Ayyıldız, voi ile Rop benzeri bir oynanış hazırlamış; ancak iki oyunun birbirinden bir hayli farklı olduğunu da söylemek gerek. Voi'nin çıkış noktası ise XOR kapısı ismi verilen bir yazılım mantığı. Bu mantıkta XOR kapısı girişindeki işaretler birbirinden farklı olduğu zaman çıkış olarak 1 verir, diğer tüm hallerde 0 verir. Oyunda da bunu siyah renk üzerinden görebiliyoruz. Her bölümde farklı şekillerde de olsa, siyah renkler birbiri üstüne geldiğinde beyaza dönüşüyor. Bulmacalar da şekillerin doğru yerlerde üst üste getirilmesinden hareketle hazırlanmış ve oyunculardan da bunu bulması isteniyor. Anlatması zor ancak oynaması eğlenceli o oyunun videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler!