1993'ten Günümüze FIFA Oyunlarının Değişimi

Günümüzden tam 24 yıl önce, 1993 yılının kış mevsiminde FIFA oyun serisi çıkış yapmış ve futbol oyunu türünü tamamen değiştirmişti. 1993 yılında çıkış yapan FIFA International Soccer, ya da sonradan kullanılmaya başlanan adıyla FIFA 94 klasik kuşbakışı fu

Günümüzden tam 24 yıl önce, 1993 yılının kış mevsiminde FIFA oyun serisi çıkış yapmış ve futbol oyunu türünü tamamen değiştirmişti.

1993 yılında çıkış yapan FIFA International Soccer, ya da sonradan kullanılmaya başlanan adıyla FIFA 94 klasik kuşbakışı futbol oyunlarıyla kıyaslandığında çok daha gerçekçi bir görünüme sahipti. 3 boyuta yakın bir kamera sistemiyle oynanan oyun basit olsa da çağının çok ilerisindeydi.

FIFA 95'te ise grafiklerde ve oynanışta küçük rötuşlar yapılıyor, FIFA 94'teki yapı ana hatlarıyla korunuyordu. Fakat FIFA 96'ya geldiğimizde artık tam anlamıyla 3 boyutlu yapıya geçiliyor ve günümüzdeki FIFA oyunlarının anah atları meydana çıkıyordu.

FIFA serisinde benim favorim olan oyun ise FIFA 98'di. O dönem Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası'na özel olarak geliştirilmiş oyunda her maçtan önce stadyumlar özel videolarla tanıtılıyor, görsel bir şölen yaşatılıyordu. Ayrıca oyunun müzikleri tam anlamıyla bir şaheserdi. Hatta Blur - Song 2 adlı şarkı FIFA 98 denilince hala aklımda canlanmakta. Eğer o dönem bir 3 boyutlu hızlandırıcı karta sahipseniz FIFA 98 size kar ve yağmur gibi hava efektleriyle oyunu oynayabilme imkanı veriyordu.

Serinin son oyunu ise FIFA 17. FIFA 18 duyurulmuş olsa da henüz bu oyunu oynayamadık. Bu videoda FIFA serisinin her yeni oyun ile nasıl değiştiğini görerek nostalji yapabilirsiniz. 

YORUMLAR