1994'ten Günümüze PES Oyunlarının Değişimi

Günümüzde futbol oyunu denilince akla iki isim geliyor. PES - Pro Evolution Soccer serisi ve FIFA serisi. Bu futbol oyunları ilk günden beri büyük rekabet içindeydiler, bir dönem PES oyuncuların beğenisini kazanıp tahta otururken bir dönem de FIFA aynı ko

Günümüzde futbol oyunu denilince akla iki isim geliyor. PES - Pro Evolution Soccer serisi ve FIFA serisi.

Bu futbol oyunları ilk günden beri büyük rekabet içindeydiler, bir dönem PES oyuncuların beğenisini kazanıp tahta otururken bir dönem de FIFA aynı konumu elde ediyordu. Her iki oyun serisinin kökleri de 90'lı yılların başında atılmıştı.

Pro Evolution Soccer serisi aslında Konami'nin 1994'te geliştirmiş olduğu International Superstar Soccer adlı futbol oyununun bir yan ürünüydü. Pro Evolution Soccer adını taşıyan ilk oyun ise 2001 yılında çıkış yapmıştı. Bu seri Japonya'da Winning Eleven adıyla yayınlanıyordu. İlk PlayStation döneminde Japonca menüler ile Winning Eleven oyunlarını oynamaya çalışırdık.

Winning Eleven oyunlarındaki atmosfer o kadar canlıydı ki oyunu oynarken kendimizi stadyumda gibi hissederdik. Bu gerçekçi atmosfer karşısında o dönemin FIFA oyunları biraz daha yapmacık duruyordu. Fakat Konami, Pro Evolution Soccer oyunlarına ilerleyen yıllarda gereken önemi vermemiş ve liderlik koltuğunu FIFA'ya devretmişti. Son birkaç PES oyunu liderliği henüz FIFA'nın elinden alamadı.

Geçtiğimiz sene çıkış yapan PES 2017'nin ardından Konami PES 2018'i önümüzdeki aylarda oyuncuların beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR