Bedava Oyunlar Bu Kadar Parayı Nasıl Kazanıyorlar?

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama en çok para kazanan mobil oyun üreticilerinin oyunları hep ücretsiz oluyor. Peki bu firmalar nereden para kazanıyor dersiniz? Sizlere “Freemium” adı verilen iş modelinden bahsedeyim. Bu konseptte oyunlar ücretsiz indiril

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama en çok para kazanan mobil oyun üreticilerinin oyunları hep ücretsiz oluyor. Peki bu firmalar nereden para kazanıyor dersiniz?

Sizlere “Freemium” adı verilen iş modelinden bahsedeyim. Bu konseptte oyunlar ücretsiz indirilir. Eğer sabır bakımından dayanıklı biriyseniz ücretsiz bir şekilde oyundan zevk de alabilirsiniz. Peki sabırsızsanız ne olur? İşte Freemium burada devreye giriyor.

Bina güçlendirmesini 3 gün beklemek zor mu geliyor?

Poke topu için tek tek pokestop gezemiyor musun?

Hazine sandığını 15 saat daha beklemek istemiyor musun?

Oyun üreticileri önünüze çok güzel ayarlanmış engeller koyarak para harcattırıyorlar. Tabi bu işin de adabı var. Öncelikle oyun içinde satın alacağınız şeyler için elmas, altın vs gibi bir birim belirleniyor. Siz paranız ile ancak bunları satın alıyorsunuz. Ondan sonra hazine sandığı gibi şeyleri alabiliyorsunuz.

Bitmedi! Birimler arası geçiş kolay içler dışlar çarpımı ile bulunamayacak katlarda olmalı. Misal 3 dolara 550 elmas alırken 210 elmas ile de hazine sandığı alabiliyorsunuz. Hazine sandığına kaç türk lirası vermiş oluyorsunuz? 1-2-3-4-5 Karışık değil mi? Bu sayede miktar algısı bozuluyor ve kafanız rahatlıyor. Gerçekte kaç para harcadığınızı ancak fatura geldiğinde anlıyorsunuz. Google Play ya da AppStore’un kredi kartınızı kayıtlı tutmasını saymıyorum bile.

Eğer bugüne kadar oyunlara 90-100 lira falan anca harcadıysanız şanslısınız. Çünkü ortada “tek başına binlerce dolar harcayan insanlar” diye bir gerçek var ve paçayı kaptırmadığınız için şanslısınız. Bu arada bu bahsi geçen insanlar tüm freemium oyuncuları arasında %1’den bile küçük dilimin içindeler. Ama yine de firmaların milyarlarca dolar kazanmasına yetiyorlar.

İşte bedava mobil oyunlar böyle para kazanıyor.

Bu arada son bir not: bu yöntemi her deneyene zengin olacak diye birşey yok. Zengin olanlar da işini gerçekten iyi yapanlar...

YORUMLAR