Bilgisayarınızın Yerinde Olmak İstemezdiniz

Hiç düşündünüz mü bilgisayarınızın dili olsa size neler demek isterdi? Bu videomuzda size bilgisayarınızın hoşuna gitmeyeceğini düşündüğümüz şeyleri saydık. 1- Bilgisayarınızı düzenli temizleyin Bilgisayarınızın temiz olmasını çoğu donanımsal soruna karşı

Hiç düşündünüz mü bilgisayarınızın dili olsa size neler demek isterdi? Bu videomuzda size bilgisayarınızın hoşuna gitmeyeceğini düşündüğümüz şeyleri saydık.

1- Bilgisayarınızı düzenli temizleyin

Bilgisayarınızın temiz olmasını çoğu donanımsal soruna karşı korunmada ilk adım olarak düşünebilirsiniz. Detaylı Kasa Temizliği videolarımızdan bunu nasıl yapabileceğinizi görebilirsiniz.

2- Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman fişini çekin

Bilgisayarlarınızı kullanmadığınız zamanlarda elektrikten çekmeniz olası elektrik kesilme-geri gelme anlarında oluşabilecek yüksek gerilimden korunmasında ilk adım olacaktır. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey anakartınızın üzerindeki pilin bitik olmadığına emin olmak. Eğer bu pil bitikse anakartınız her seferinde sıfırlanacak ve başınıza iş açacaktır.

3- Monitörünüzü kolonyalı mendille silmeyin

Monitörünüzü silerken kolonyalı mendil kullanmanız çok hızlı kuruyup ekranda istenmeyen esasns ve benzeri artıklar kalmasına sebep olacaktır. Bunun yerine monitörünüz soğukken sadece su içeren nemli bir bezle silmeniz çok daha efektif olacaktır. Monitörünüzün üzerinde kalan nemi ise kuru ve hav bırakmayan bir bez ile kurulamak ise lekesiz bir görüntü sağlayacaktır.

4- Bilgisayarınızın DVD sürücüsüne iyi davranın

Disk sürücülerin kullanımı USB bellek ve internetin hızlanması ile epey geriledi. Hala kullanmanız gerekiyorsa artık daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bu cihazlar her ne kadar sağlam gözükse de aslında çok kırılganlar. İster kapaklarının kapanma mekanizmalarının kırılma sorunu olsun ister optik okuyucunun üzerine dolan tozlar olsun dikkat etmeniz gereken çok sorun var.

5- Oyunlardan çıkarken kaydetmeyi unutmayın

Kabul edelim bu maddemiz doğrudan bilgisayarınızın sağlığını etkilemiyor. Ama bazı oyuncular çok sinirli olabiliyor. Bunu hesaba kattığımızda saatlerce oynadığınız oyunu kaydetmeden çıktığınızı öğrenmeniz bilgisayarınızda kalıcı hasarlara sebep olacaktır.

6- Bilgisayarınıza yeni donanım takarken dikkatli olun

Kabul edelim, hepimiz yeni ekran kartı aldığımızda eve ışınlarak gittik ve o hızla eski ekran kartının daha sürücülerini bile silmeden yenisini takıp siyah ekrana baktık. Bilgisayarınıza yeni donanım takmanın kurallarına dikkat edin.

YORUMLAR