Bir PC Oyuncusunun En Büyük Kabusu

Eğer oyun oynamak için ana platformunuz bilgisayar ise FPS düşmesi dediğimizde karnınıza kramplar girebilir, tüyleriniz diken diken olabilir ve tiremeye başlayabilirsiniz. Oyun konsolları standart donanımlara sahip oldukları için oyun geliştiricileri oyun

Eğer oyun oynamak için ana platformunuz bilgisayar ise FPS düşmesi dediğimizde karnınıza kramplar girebilir, tüyleriniz diken diken olabilir ve tiremeye başlayabilirsiniz.

Oyun konsolları standart donanımlara sahip oldukları için oyun geliştiricileri oyun konsolları için üretilen oyunlara FPS kilidi ekleyerek bu oyunların sabit bir akıcılıkta çalışmasını sağlayabiliyorlar. Fakat PC söz konusu olduğunda işler karışıyor. Piyasada satılan bilgisayarlar farklı donanımlara sahipler, ayrıca oyuncular kendi parçalarını seçerek kendi bilgisayarlarını da toplayabiliyorlar. Bu durumda PC için geliştirilen oyunlara FPS kilidi koymak çok da mantıklı olmuyor; çünkü oyun farklı bilgisayarlarda farklı performans gösterebiliyor.

Birçok PC oyunu bize FPS kilidi kaldırılmış halde sunuluyor. Bu oyunlarda kimi sahneleri bir hayli akıcı bir şekilde oynayabilirken kimi sahnelerde bilgisayarımız zorlanabiliyor ve bir saniyede gösterilen kare hızı ciddi anlamda düşüyor. Sonuçta oyun akıcılığını yitiriyor ve ortaya tatsız tuzsuz bir oyun tecrübesi çıkıyor.

Bu videoda da son dönemde çıkan en başarılı FPS oyunları arasında yer alan DOOM oynanırken yaşanan kritik FPS düşüşü bir PC oyuncusunun en büyük kabusu olarak gösteriliyor. DOOM sahip olduğu bol aksiyonu hızlı ve civcivli çatışmalar sayesinde elde ediyor. Bu hızlı ve civcivli savaş sahneleri ise ancak oyun akıcı bir şekilde çalıştığında yakalanabiliyor.

Corsair tarafından Cadılar Bayramı'na özel olarak hazırlanan bu video oldukça başarılı bir reklam kampanyası olmuş.

Eğer DOOM oynayarak oyunun sizin bilgsayarınızda nasıl çalıştığını görmek isterseniz bu bağlantıyı kullnarak oyunun demosunu oynayabilirsiniz:

YORUMLAR