Google Drive Android API Nedir?

Eğer bir Android kullanıcısıysanız eminim ki Google Drive size oldukça tanıdık gelecektir. Google'ın bulut dosyalama servisi olan Google Drive bu alanda; Dropbox, SkyDrive ve iClouds gibi rakipleriyle yarışmaktadır. Google Drive'ın bir diğer özelliği de d

Eğer bir Android kullanıcısıysanız eminim ki Google Drive size oldukça tanıdık gelecektir. Google'ın bulut dosyalama servisi olan Google Drive bu alanda; Dropbox, SkyDrive ve iClouds gibi rakipleriyle yarışmaktadır.

Google Drive'ın bir diğer özelliği de daha iyi Android uygulamaları geliştirmek isteyen geliştiriciler tarafından da sıkça kullanılması. Bunun farkına varan Google, geliştiricilerin işini oldukça kolaylaştıracak bir yenilik olan Google Drive Android API'yi geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyurdu. Transparan çevrimdışı senkronizasyon (Transparent Offline Syncing) olarak adlandırabileceğimiz yenilik, kullanıcıların yerel dosya depolama araçlarına dosya yükledikleri gibi bulut dosya depolama sunucusu Google Drive üzerine dosyalarını yüklemelerine olanak tanıyacak.

Başka bir deyişle, akıllı telefonunuz üzerindeki depolama alanına ihtiyaç duymadan, doğrudan Google Drive üzerinde sahip olduğunuz bulut dosya depolama alanını aktif olarak kullanabileceksiniz. Bağlantı hızınız çok iyi olmasa bile API otomatik olarak içeriklerinizi dahili depolama alanınız üzerinde saklayacak ve yeterli bağlantı koşulları sağlanmasıyla birlikte bulut üzerine taşıyacaktır.

Google Drive Android API sayesinde geliştiriciler bundan böyle çok daha geniş kapsamlı, güçlü ve daha iyi uygulamaları çok daha düşük donanıma sahip olan akıllı telefonlar için de geliştirerek, kullanıcı deneyimini daha üst noktalara taşıyabilecekler.

Ayrıca, yayınlanan yeni API, Google Play servisiyle de uyumlu şekilde çalışacağı için kullanıcılar için dosya indirme boyutunu azaltacak ve güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını sağlayacak.

Google tarafından yayınlanan Google Drive Androia API nedir başlıklı videoyu izleyebilir ve konuyla ilgili görüş ve düşüncülerinizi aşağıda yer alan yorum bölümlerimiz aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR