Google Etkili Arama Teknikleri
Google Etkili Arama Teknikleri

Google Etkili Arama Teknikleri

En popüler arama motoru Google'ı hakkıyla kullanıyor muyuz? Etkili bir şekilde aradığımız içeriğe ulaşabiliyor muyuz? Google'da etkili arama, 100'den fazla olmayan sonuçlara ulaştığımız arama demektir. Eğer binlerce sonuca ulaşılıyorsa etkin bir şekilde kullanmadığımız anlamına geliyor.

Google arama motorunu etkin kullanmanın yolları nelerdir?

Google'da arama yaparken dilerseniz özel aramalar gerçekleştirilebilir. Google arama sayfasının üstünde ve aynı zamanda sol tarafında bulunan arama filtreleri olan, görseller, videolar, haberler, kitaplar, bloglar, tartışmalar gibi seçeneklerden uygun olana tıklamanız yeterli. Son 1 haftada, 1 saatte, son 0-4 dakikada internete eklenen yazı ve haberlere  ulaşabilir, sadece türkçe yazılmış sayfaları belirleyip aramanızı gene sınırlayabilirsiniz.

 

Aynı zamanda hesap makinesi işlevi gören Google arama motoruyla, bir matematiksel işlemi direkt olarak yazıp "enter" tuşuna basarak sonucunu öğrenebilirsiniz.
Aranılan kelimenin, arama motoruna ne şekilde yazıldığı da çok önem taşıyor. Aradığınız kelimenin başına ya da sonuna ekleyeceğiniz işaretler ve ya sözcükler sizi direkt sonuca ulaştırır. Aradığınız kelime grubunun en başına ve en sonuna koyacağınız tırnak işaretleri, birebir sonuçları karşınıza çıkartır. "kelime" gibi. Bu yöntemle kişi, şarkı, film isimleri gibi aramaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Bir Powerpoint sunumu, Word dosyası, PDF dökümanı arıyor olabilirsiniz. Aradığınız kelimenin yanına bir boşluk bırakarak "filetype:pdf" ekleyin, o kelimeyle ilgili sonuca hemen ulaşın. Aynı şey; .doc, .ppt ve benzeri uzantılar için de geçerli. Bir konu ile ilgili arama yaparken çıkabilecek gereksiz sonuçlardan kaçınmak istiyorsanız, aradığınız kelimenin yanına -(istemediğiniz kelime) yazarak sonuçlarınızı süzebilirsiniz.

 

Tek Bir Sitede Ara: Aradığınız anahtar kelimeyi bildiğiniz bir sitede aramak için ise, anahtar kelimenin yanına site:(site adı) yazarak kısa sürede içeriğe ulaşabilirsiniz.
İstemediğin Siteleri Çıkar: Bunun yanında istemediğiniz siteleri de arama sonuçlarında çıkmamasını sağlayabilirsiniz. -site:(site adı) yazarak bu sitenin sonuçlarından kurtulmuş olursunuz.
Yazdığınız kelimedeki büyük yada küçük harf sonuçları etkilemez ayrıca yapılan kelime hataları  ''bunu mu demek istediniz'' özelliğiyle düzeltilebilir. Arama sorgusunda kelime tamamlayıcısını kullanarakta sonuçlara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 

www.google.com Web sayfalarını arar.
www.google.com/help Google’ı kullanmanızla ilgili daha fazla bilgi sunar.
news.google.com Web üzerindeki sadece haber kaynaklarını arar.
images.google.com Web üzerindeki sadece görselleri arar.
answers.google.com Belli bir ücret karşılığında tecrübeli araştırmacılar cevaplar arar.
groups.google.com Online tartışmalarda aramalar yapar.
froogle.google.com Web üzerinden satışı gerçekleştirilen şeyleri arar.

YORUMLAR