İnsanların Hayatını Kurtaran Drone: Gimball

Drone adlı uçan robotların şimdiye kadar nakliye, eğlence ve farklı amaçlar için kullanıldığına tanık olmuştuk. Fakat Flyability adlı ekip tarafından geliştirilen Gimball adlı bu yeni drone diğer dronelar ile karşılaştırıldığında en kullanışlı, en yararlı

Drone adlı uçan robotların şimdiye kadar nakliye, eğlence ve farklı amaçlar için kullanıldığına tanık olmuştuk. Fakat Flyability adlı ekip tarafından geliştirilen Gimball adlı bu yeni drone diğer dronelar ile karşılaştırıldığında en kullanışlı, en yararlı drone.

Gimball'ın bu derece önemli olmasının nedeni kullanışlılığı sayesinde insan hayatını kurtarabilmesi. Gimball'ın insan hayatı kurtarabilmesinin nedeni çarpmaya ve darbelere karşı dayanıklı olması, zor şartlarda yol alabilmesi. Gimball, kendi etrafındaki koruyucu kafes sayesinde hasar görmekten korunuyor ve dahası karşısına bir engel çıktığında farklı bir yol izleyerek bu engeli aşabiliyor, yerlerde yuvarlanarak ilerleyebiliyor ve dar koridorlarda yol alabiliyor. Bu da onu yıkıntı ve enkazlarda yapılan arama kurtarma faaliyetlerinde oldukça önemli bir araç haline getiriyor. Deprem, hortum ve sel gibi doğal afetlerden sonra, kimsayasal gaz veya radyasyon sızıntılarında insan hayatını tehlikeye atmadan Gimball ile hayatta kalan insanlar veya sızıntı kaynakları araştırılabiliyor.

Gimball yapılan bir yarışmada geliştiricilerine 1 milyon dolarlık bir ödül de kazandırmış.

YORUMLAR