Küçücük Klavye Tuşunun İçinde Doom 2 Oynadılar!

"Eğer bir cihazın ekranı varsa onun üzerinde DOOM oynanabilir" düşüncesi bu son testte de doğrulandı. FPS oyunlarının atalarından olan DOOM oyununu ilk olarak bilgisayarlarımızın DOS platformunda oynamıştık. Bu oyun bir devrim yaratmış, sunduğu yüksek aks

"Eğer bir cihazın ekranı varsa onun üzerinde DOOM oynanabilir" düşüncesi bu son testte de doğrulandı.

FPS oyunlarının atalarından olan DOOM oyununu ilk olarak bilgisayarlarımızın DOS platformunda oynamıştık. Bu oyun bir devrim yaratmış, sunduğu yüksek aksiyon ve gerilim ile çocukluğumuzda vazgeçilmez bir yer elde etmişti. Bu sene içinde de bu efsane oyun baştan yaratılmış, günümüz teknolojisiyle yenilenen grafikleriyle adeta bir görsel şov yapmıştı. Anlaşılan o ki DOOM efsanesi sadece bu yeni nesil versiyonu ile şov yapmakla yetinmeyecek ve birçok farklı şekilde karşımıza çıkacak.

Hatırlanacağı üzere daha önceden medikal takip cihazlarının, akıllı telefonların ve akıllı saatlerin ekranlarında, MacBook Pro'nun dokunmatik panelinde DOOM oynanmıştı. Son yapılan deneyde ise Doom 2 sadece 48x48 piksel boyutundaki küçücük ekrana sahip bir klavye tuşu üzerinde çalıştırıldı.

Optimus Maximus adlı programlanabilir tuşlara sahip bu klavye üzerinde Doom 2nin çalıştırılabilmesi için oldukça ilginç bir yöntem izlenmiş. Aslında Doom 2, Optimus Maximus klavyenin donanımı kullanılarak çalıştırılmıyor. Oyun bir bilgisayar üzerinde çalıştırılırken sürekli oyunun ekran görüntüleri alınıyor ve bu görüntüler düzenli aralıklarla klavye tuşunun ekranına gönderiliyor.

Sınırlı sayıda üretilmiş olan Optimus Maximus klavyeleri artık piyasada bulmak pek mümkün değil. Bu klavyeler çıktıklarında 1500 $ gibi fiyatlarla satılmışlardı.

YORUMLAR