Makinalı Tüfekli Savaş Robotu M240

Günümüzde insansız araçların savaşlarda daha çok kullanılması için birçok çalışma yürütülmekte. Fakat direkt olarak bir robotu savaşta yer alan bir asker gibi kullanma fikri üzerinde o kadar çok durulan bir fikir değildi. İşte bu tip bir savaş robotu geli

Günümüzde insansız araçların savaşlarda daha çok kullanılması için birçok çalışma yürütülmekte. Fakat direkt olarak bir robotu savaşta yer alan bir asker gibi kullanma fikri üzerinde o kadar çok durulan bir fikir değildi.

İşte bu tip bir savaş robotu geliştirmek için yola çıkan HDT Robotics, iRobot, Northrop Grumman ve QinetiQ firmaları ortak çalıştıkları proje sonunda M240 adlı robotu geliştirdiler. M240, üzerine iliştirilen makinalı tüfek sayesinde hedeflere nişan alarak ateş edebilmekte. Videoda atış talimi sırasında sabit hedeflere nişan alan M240 bu hedefleri başlarda biraz ıskalasa da hemen sonrasında vurabiliyor.

M240 gelecekteki savaş düzeninin robotlar tarafından yürütüleceğinin işareti olabilir. Eğer bu tip teknolojiler yaygınlaşırsa artık savaşlar insanlar yerine robotlar arasında gerçekleşebilir.

YORUMLAR