Microsoft'un Şarj Etmeden Çalışan Dijital Yapışkan Notları

Daha çok yazılımlarıyla tanıdığımız Microsoft yeni yapışkan not projesiyle kağıt israfını önleyecek gibi görünüyor.  Post-it olarak adlandırılan yapışkan notlar birçoğumuzun hayatının vazgeçilmez unsurları arasında. Yapmamız gereken işleri hatırlayabilmek

Daha çok yazılımlarıyla tanıdığımız Microsoft yeni yapışkan not projesiyle kağıt israfını önleyecek gibi görünüyor. 

Post-it olarak adlandırılan yapışkan notlar birçoğumuzun hayatının vazgeçilmez unsurları arasında. Yapmamız gereken işleri hatırlayabilmek için yapışkan notlar hazırlayarak monitörlerimize ya da panolarımıza yapıştırır, sürekli bu notları takip ederiz. Fakat Microsoft Research bünyesinde geliştirilen ve ePaper adı verilen yeni teknoloji sayesinde yapışkan notları kullanmamıza gerek kalmayacak.

Tamamen doğa dostu olarak tasarlanan ePaper teknolojsi temel olarak güneş pili ile çalışan dijital notlar anlamına geliyor. Bu sistemde bir güneş pili üzerine düşük çözünürlüklü görüntü paneli yerleştiriliyor. ePaper sisteminin güzel yönü ise çalışmak için ihtiyaç duyduu enerjiyi sadece güneş yerine oda ışığından da alabilmesi. Bu sayede bu dijital notları herhangi bir ortamda, gündüz pencereye yakın bulundurma zorunluluğu olmadan kullanabiliyorsunuz.

Yeni ePaper dijital notlar kullanışlı bir özelliğe de sahip. Bu notlar Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonunuzla iletişim kurabiliyorlar. Bu sayede hava durumu, maç sonuçları, borsa puanları gibi gerçek zamanlı istatistikler görüntülenebiliyor ve notlar bu bilgileri otomatik olarak güncelleyebiliyorlar.

Şu an prototip aşamasında olan bu dijital notların yakın zaman içinde seri üretimi yapılabilir.

YORUMLAR