Mobil Oyunlar: 2014'ün En İyileri

Hearthstone 2013 yılında beta versiyonu çıksa da 2014 yılında asıl haline oluşan Hearthstone, Blizzard'ın bu seneki büyük bombası olarak nitelendirilebilir. Alışılagelmiş kart oyunlarına meydan okuyan yeni dinamiklere sahip olan bu oyun, Warcraft serisini

Hearthstone

2013 yılında beta versiyonu çıksa da 2014 yılında asıl haline oluşan Hearthstone, Blizzard'ın bu seneki büyük bombası olarak nitelendirilebilir. Alışılagelmiş kart oyunlarına meydan okuyan yeni dinamiklere sahip olan bu oyun, Warcraft serisinin sevilen kahramanlarını da bir araya getirerek büyük bir hayran kitlesini kendine bağlamayı başardı. Bugüne kadar bu oyunu denememiş olsanız da an itibariyle başlamanızla birlikte hiçbir şey kaçırmayacaksınız. Aksine, gelen ek paketlerle birlikte sizi bekleyen daha zengin bir dünya var.

XCOM: Enemy Within

Bir senelik gecikme ile Android cihazlarına ulaşan Enemy Unknown oyunu o kadar beğeni topladı ki, Enemy Within için 2KGames saniye bile beklemek istemedi. XCOM'un tabletler üzerindeki büyük başarısı artık Android ve iOS için eşzamanlı yaşanabilen bir oyun keyfine dönüşmüş durumda. Stratejik planlama ve sıra tabanlı savaştan hoşlanan herkes için bilim kurgu senaryosuyla tuz biber katan bu oyun önümüzdeki sene boyunca da birçok oyunseverin favorisi olabilir.

The Banner Saga

Nordik mitoloji ve FRP dünyalarını dudak uçuklatan el çizimleriyle harmanlayan The Banner Saga, bu sene PC için çıkmış en iyi bağımsız oyunlardan biri. Bununlar birlikte iOS ve Android versiyonları da bulunan oyunun bu platformlar üzerindeki ağırlığını tahmin etmeniz mümkün. Tablet için özelleştirilmiş kontroller, dinamik senaryo yapısı, sıra tabanlı savaş ile birlikte göç eden bir karavanın ekonomisini yönetme gibi birçok ince hesap bu oyuna daha da renk katıyor.

Godus

Tanrının sihirli parmağı rolünde olduğunuz Godus isimli bu mobil oyunda Peter Molyneux'un imzası var. Populous ve Black & White serisi gibi işlere bilinen ünlü oyun yapımcısı PC için çıkacak oyunu Godus'u beta aşamasında mobil cihazlara açtı. Üstelik bu oyunu oynamak tamamen ücretsiz. Yapmanız gereken şey, size sunulmuş olan ilkel bir insan topluluğunun hayat koşullarını geliştirmek için yer şekilleriyle ve doğayla oynamak. Belli bir sonu ve başlangıcı olmayan oyun sürekli olarak oynayıp keyif alabileceğiniz bir yapıya sahip.

Monument Valley

Minimalistik grafiklerle hem sadeliği yakalayan hem de estetik bir oyun dünyası sunan Monument Valley, mimari paradokslar üzerine kurulu bir bulmaca keyfi sunuyor. Türkiye'nin mobil oyun piyasasında hakkettiği değeri bulamadığını düşündüğümüz bu oyunda önünüzde yatan bulmacayı çözerken hiç alışık olmadığınız düşünce kalıplarını kullanmak durumundasınız. Bunun başlıca sebebi, 3 boyutlu dünyanın kurallarını reddeden paradoks dolu yapıların birleştirilebilmesi bu yapılardan yeni çıkış yolları hazırlanabilmesi. Monument Valley gerçekten eşi benzeri olmayan bir deneyim sunuyor.

The Last Door

Victoria dönemi İngiltere ambiyansını başarılı bir şekilde aktaran İspanyol oyun geliştiricileri bu bağımsız çalışma ile önce PC kullanıcılarını sonra da mobil oyunseverleri oldukça etkiledi. Piksel art üzerine yoğunlaşan görseller eşliğinde yaratmış oldukşarı karamsar mekanlar, gerilim dolu bir maceraya yol aldığınız bu oyunda inanılmaz bir orjinallik yakalamanızı sağlıyor. Point and click adventure hayranları için senenin en iyi seçeneği olabilecek bu yapım, gerilimi atmosferi, müziği ve hikayesiyle aktarmayı başaran nadir korku oyunlarından biri.

YORUMLAR