NASA, Duvara Kertenkele Gibi Tırmanabilen Yeni Robotunu Tanıttı

Farklı uzay görevleriyle uzay hakkında bilinmeyenleri bize göstermek için çabalayan NASA yeni geliştirdiği özel robot teknolojisini görücüye çıkardı. NASA Jet Propulsion Laboratory bünyesinde geliştirilen bu yeni robot oldukça ilginç bir yapıya sahip. NAS

Farklı uzay görevleriyle uzay hakkında bilinmeyenleri bize göstermek için çabalayan NASA yeni geliştirdiği özel robot teknolojisini görücüye çıkardı.

NASA Jet Propulsion Laboratory bünyesinde geliştirilen bu yeni robot oldukça ilginç bir yapıya sahip. NASA bu robotu geliştirirken doğayı iyi bir şekilde gözlemlemiş ve kertenkelelerin hareket etmelerini ve duvara tırmanma yeteneğini gözlemleyerek "kertenkele robot" ya da "duvara tırmanabilen robot" olarak tanımlanabilecek yeni robotunu geliştirmiş.

Kertenkele robot temel olarak duvar gibi düz yüzeylere desteksiz olarak tırmanabiliyor. Robot bu işi gerçekleştirebilmek için özel bir ayak yapısına sahip; bu ayak da tıpkı kertenkele ayaklarında olduğu gibi Van Der Waals gücünden faydalanıyor. Bu güç, atom içerisinde yer alan elektronların yarattığı kutuplaşma sayesinde atomların ve moleküllerin birbirlerine yapışmasını sağlıyor. Bu güç kullanılarak da duvar gibi yüzeylere tırmanılabiliyor.

NASA, duvara tırmanabilen robotunu uzay görevlerinde kullanabilecek. Bu teknoloji sayesinde yörüngedeki uydular yakalanabilecek ve bakımı yapılabilecek. Ayrıca uzaydaki çöpler de bu robotlar ile tutularak toplanabilecek.

YORUMLAR