Nintendo Wii U - E3 Öncesi Sunumu

Bu yıl 17.’si düzenlenen, video oyunları adına gerçekleştirilen en önemli organizasyon olan E3 2012 oyun fuarına bir gün kala Nintendo bir ön sunum gerçekleştirdi. Herkesin de tahmin edeceği üzere sunumun konusu Nintendo’nun yeni nesil oyun konsolu Wii U oldu. Sunumda Wii U’nun çift analoğa sahip olan oyun kolu WiiU Gamepad duyuruldu. Aynı zamanda TV kumandası olarakta görev yapan WiiU Gamepad’in tasarımında biraz değişikliğe gidilmiş ve tuşların yerleri değiştirilmiş. Bu oyun kolunda bulunan ekran sayesinde Wii U aynı zamanda bir el konsoluna dönüşüyor ve TV olmadan oyun oynama imkanına kavuşuyoruz.

Yeni oyun kolu WiiU Gamepad ile birlikte Wii U ayrıca eski konsola ait olan Wii Remote, Nunchuck ve Balance Board’ı destekliyor. Ayrıca yeni konsol için Xbox 360’ın oyun koluna inanılmaz benzerlikte olan bir Pro Controller duyuruldu. Wii U ile birlikte sosyalliği bir adım daha öne taşıyan Nintendo bu konuda başarılı şeyler ortaya koyacak gibi. WiiU Gamepad ile diğer Wii U kullanıcıları ile etkileşim halinde kalabileceksiniz. Oyun kolunun üzerinde bulunan ekran sayesinde arkadaşlarınızın eylemlerini takip etmeniz sağlanacak. Nintendo ayrıca bu oyun kolu ile görüntülü sohbet edebilme imkanını da oyun severlere sunuyor. Nintendo’nun sosyalliğe önem veren yeni nesil konsolu Wi U için Wii Wara Wara sistemi de duyuruldu. Bu sistem ile aynı sosyal ortama sahip olan oyuncular tek bir çatı altında toplanabilecek ve birbirleri ile paylaşımda bulunabilecek.

Sosyalliğe yeni nesil ile önem vermeye başlayan Nintendo daha önceleri duyurduğu Nintendo Network sistemi ile, PSN ve Xbox Live’a karşı ciddi bir rakip olabilmek istiyor. Miiverse adındaki yeni bir sistem sayesinde ise belirli oyunlar içine not bırakabilecek ve oyun yapımcılarının bunları okumasını sağlayacaksınız. Wii U’nun yeni nesle çok sağlam giriş yapacağını söylemek mümkün.

Konsolun teknik özellikleri hakkında bilgi verilmeyen ön sunumda aktarılanlar bunlardı. Yeni oyun kolu ve sosyalliğe verdiği önem ile Nintendo her oyuncunun evine bir Wii U sokma niyetinde. Bunu yapması da imkansız görünmüyor. 

YORUMLAR