Nokia 3110 Söktük - Tamir Masası

Günümüzde akıllı telefon teknolojisi geliştikçe sökülüp tamir edilebilirliği de bir o kadar azalıyor. Eskiden durum nasıldı? sorusunu cevaplamak için 1997 çıkışlı Nokia'nın efsane modeli Nokia 3110 modelini söküp içine bakmaya karar verdik. Öncelikle şunu

Günümüzde akıllı telefon teknolojisi geliştikçe sökülüp tamir edilebilirliği de bir o kadar azalıyor. Eskiden durum nasıldı? sorusunu cevaplamak için 1997 çıkışlı Nokia'nın efsane modeli Nokia 3110 modelini söküp içine bakmaya karar verdik. Öncelikle şunu söyleyelim, telefonumuzun herhangi bir arızası yok. Ayrıca söküp tamir etmek gibi bir niyetimiz de yok. Dediğimiz gibi sadece söküp ne kadar parçalayabildiğimizi kontrol edeceğiz. Ardından da düzgün bir şekilde geri toplayacağız.

Olaya malzemeleri hazırlamak ile başladık. T15 tornavida, çıkan vidaları saklamak için küçük bir kap (biz bu noktada bir bardak kullandık) ve bir miktar araştırma yeterli olacaktır. İlk olarak pili söktük. Ardından kasanın arkasındaki vidaları çözdük. Toplamda 6 vida sonunda başka vida kalmamıştı. Arka kapağı üstteki tırnaktan kurtardıktan sonra kasa açıldı. İçeride bizi ön panel ve arka panel ayrı olarak bekliyordu. Ön panelde tuş takımı ekran mikrofon ahize gibi parçalar dururken arka panelde ise işlemci ve bunun gibi parçaların takılı olduğu PCB yer alıyordu. Bu parçaların sökülmesi oldukça kolay gerçekleşti. Vidaları açmak için tek bir tornavida yeterli oldu. Herhangi bir tırnak yapıştırıcı veya vakum kullanma gereği de duymadık.

YORUMLAR