Nvidia'dan Çarpıcı Bir Teknoloji Demosu

Ürettiği kaliteli grafik işlemcileriyle tanınan Nvidia yeni render teknolojisini yakından tanıtan bir teknoloji demosu yayınladı. Grafik işlemleri ve fizik hesaplamaları söz konusu olduğunda ekran kartı işlemcilerine (GPU) büyük iş düşmektedir. Karmaşık h

Ürettiği kaliteli grafik işlemcileriyle tanınan Nvidia yeni render teknolojisini yakından tanıtan bir teknoloji demosu yayınladı.

Grafik işlemleri ve fizik hesaplamaları söz konusu olduğunda ekran kartı işlemcilerine (GPU) büyük iş düşmektedir. Karmaşık hesaplamaların altından kalkabilen bir grafik işlemci ana işlemciye düşen yükü de azaltarak oyunlardaki performansı artırır.

Karmaşık grafik ve fizik hesaplamalarına örnek olarak çim yüzeylerin modellemeleri verilebilir. Çimler hem sayıca çoktur hem de her çim parçası kendi başına hareket edebilmektedir. Bu nedenle doğal bir çim yüzeyini sanal olarak canlandırmak her grafik işlemcinin yapabileceği bir iş değildir. Nvidia, bu videoda grafik işlemcilerinin bu işin altından nasıl kalktığını ve eş zamanlı olarak çimlerin fizik hesaplamalarını nasıl gerçekleştirebildiğini bize göstermekte. Çimler üzerine basıldığında ezilen çimlerin modellemeleri de gayet başarılı bir şekilde sanallaştırılıyor.

YORUMLAR