OMRON - Pinpon Oynayabilen Robot

Robot geliştirme üzerindeki ustalıklarıyla tanınan Japonlar yine bu alanda başarılı bir projeye imza attılar. OMRON adı verilen bu yeni robot sıradan bir robottan çok daha farklı bir yapıya sahip. Sıradan robotlar kendilerine verilen görevleri otomatik bi

Robot geliştirme üzerindeki ustalıklarıyla tanınan Japonlar yine bu alanda başarılı bir projeye imza attılar.

OMRON adı verilen bu yeni robot sıradan bir robottan çok daha farklı bir yapıya sahip. Sıradan robotlar kendilerine verilen görevleri otomatik bir şekilde yapmaktadırlar ve bu görevleri gerçekleştirirken belli yolları izlerler. Fakat OMRON sadece pinpon ya da diğer adıyla masa tenisi oynamakla görevli bir robot olsa da kendisine verilen görevi tamamlama şekli onu diğer sıradan robotlardan ayırıyor. Karşısındaki insanlarla pinpon oynayan OMRON rakiplerinin hareketlerine göre tepki veriyor ve başarılı bir şekilde pinpon topunu karşılıyor.

OMRON'un kullandığı sistem hem rakibinin, hem raketin hem de pinpon topunun hareketlerini aynı anda algılayarak bu şartlara göre tepki verebilmekte. OMRON toplamda 2.7 metre uzunluğa ve 600 kilo ağırlığa sahip.

YORUMLAR